تبلیغات
هنر - آموزش کامل فتوشاپ قسمت دوم

هنرنزدایرانیان است و بس


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:دوشنبه 5 بهمن 1388-05:03 ب.ظ

نویسنده :سعید عفیفی

آموزش کامل فتوشاپ قسمت دوم


ساختن سرقلم از یك تصویر :
برای ساختن سرقلم از یک تصویر لازم است که مراحل زیر طی شود :
1-ابتدا محدوده مورد نظر را به وسیله ابزار ماركی چهارگوش انتخاب می كنیم

View Image


برای ساختن سرقلم از یک تصویر لازم است که مراحل زیر طی شود :
1-ابتدا محدوده مورد نظر را به وسیله ابزار ماركی چهارگوش انتخاب می كنیم
2-از منوی
Edit گزینه Define Brush را انتخاب می كنیم. بدین ترتیب كادری باز می شود كه در آن نام سرقلم را تایپ می كنیم و Ok می كنیم.
3-حالا كافیست یكی از ابزار های ترسیمی نظیر
Air Brush یا Paint Brush را انتخاب کنیم . سپس سرقلم ساخته شده را انتخاب می كنیم و روی فایل جدید یك بار كلیك می كنیم.
ابزار پاك كن
Eraser :
همانطور كه از نام این ابزار پیداست ، جهت پاك كردن از آن استفاده می شود . با انتخاب سرقلم مناسب می توانیم به هر صورتی كه بخواهیم ، قسمتی از تصویر را پاك كنیم .
این ابزار دارای سه زیر مجموعه می باشد .
Eraser Tool : که ابزار پاك كن معمولی می باشد.
دومین و سومین زیر مجموعة این ابزار،
Magic Eraser Background Eraser Tool است که در پاك كردن بخشی از لایه و شفاف كردن ناحیة مورد نظر مفید واقع می شوند. با تعیین مقادیر متفاوتی برای دو گزینة Toleranceو Sampling در Option این ابزار می توانید محدودة شفافیت و وضوح مرزهای آن را تعیین كرد.
وقتی لایه ای را با استفاده از ابزار
Magic Eraser پاك كنید . ابزار مزبور با شفاف كردن تمام پیكسلهای مشابه ، آنها را پاك خواهد كرد . می توانید حالتی را انتخاب كنید كه فقط پیكسلهای مشابه مجاور و یا تمام پیكسلهای مشابه پاك شوند .
ابزارهای
Gradient Tool , Bucket Tool :
ابزار
Gradient ، كه در آنها یك رنگ به تدریج در رنگ دیگری محو می شود . در میان جلوه هایی كه فتوشاپ ارائه می كند تاثیر گذارترین و آسانترین می باشد . ابزارهای Gradient امكان انتخاب چندین طیف از پیش ساخته شده و پنج شكل متفاوت ( خطی – دایره ای (شعاعی)- زاویه ایی – انعكاسی و الماسی) را به شما می دهد .
به طور پیش فرض ، فتو شاپ طیف رنگ بك گراند به فورگراند را ارائه می دهد . برای استفاده شكلهای مختلف در طیف ها كافیست روی هر كدام از موارد بالا كه در
Option قرار دارد ، كلیك كنید .
روش كار :
1-برای نمایش نوار
Gradient Option و انتخاب ابزار ، روی ابزار مربوطه دو بار كلیك می كنیم .

2-نوع طیف را از منوی باز شده انتخاب كنید .

3-برای ایجاد یك طیف هموار قسمت
Dither را فعال می كنیم .

4-برای ایجاد طیف ، در تصویر كلیك كرده و ماوس را بكشید .

ایجاد یك نوع طیف جدید :
1-در نوار
Gradient Option ، روی طیف مورد نظر خود كلیك كرده وسپس در جعبه محاوره ایی Gradient Editor روی دكمة New كلیك كنید .
2- یک نام برای این طیف انتخاب کنید.


-برای تغییر رنگ در خانه های “ موجود در زیر لغزنده شیب “ روی آنها دوبار كلیك كنید . برای ایجاد یك خانه ، جدید در زیر خط طیف یكبار كلیك كنید .
4-برای تغییر موقعیتهایی كه هر رنگ در طیف ساخته شده دارند ، الماس های موجود در زیر طیف بكشید و سپس روی دكمه
OK كلیك كنید . ابزار Bucket Tool زیر مجموعة دوم این ابزار است . از این ابزار برای پر كردن یك محدوده با یك رنگ یا طرح استفاده می شود .
نوار
Bucket Option :
گزینة
Fill : دارای دو گزینه Forground و Patern می باشد ، چنانچه این قسمت روی Forgraund باشد ، این ابزار رنگ forgraund را روی فایل اعمال می كند .
Patern محدوده یی را با طرحی كه توسط دستور Edit > defin Patern كپی شده پر می كند .
طریقه استفاده از
Pattern : ( در ابزار سطل رنگ )
1-محدوده مورد نظر را به وسیله ماركی چهارگوش انتخاب میكنیم.
2-از منوی
Edit گزینه Define Pattern را انتخاب میكنیم
3-قسمت
Fill در Option ابزار سطل رنگ را روی Pattern قرار داده و الگوی ساخته شده را انتخاب می كنیم و روی فایل جدید یك بار كلیك می كنیم
ابزار قطره چكان
Eyedropper Tool :
وقتی مكان نما را بر روی یكی از نمونه های رنگ و یا نوار رنگ (
Color Bar) موجود در پنجره Color Palet قرار دهیم ، قطره چكانی را مشاهده می کنیم که عملكرد آن بسیار مشخص و ملموس است . این قطره چكان نمونه رنگی را بر می دارد و آن را به رنگ فعال تبدیل می كند . نكته جالب توجه ابزار مزبور این است كه حتی از رنگهای موجود در عكس نیز نمونه برداری می كند . مثلا می توانید رنگ آبی آسمان ، رنگ سبز چمن و یا رنگ پوست را از تصویر نمونه برداری كنید . در این مورد دیگر نیازی نیست كه آن را با رنگهای موجود در Picker Color مطابقت دهید .
ابزار قطره چكان (
Eye dropper Tool) بخصوص ،جهت روتوش تصویر و ایجاد مجدد رنگها ، بسیار مفید می باشد . برای اینکار فقط كافی است آن را بر روی نقطه ای از تصویر كلیك كنید تا رنگ موجود در پیكسل زیر آن به رنگ جدید پیش زمینه تبدیل شود . برای انتخاب رنگ پس زمینه باید در حین این كار كلید Alt را پایین نگاه دارید . اگر ابزار قطره چكان را بر روی صفحه ای بكشید با رسیدن آن بر روی هر رنگ ، رنگ معادل آن در نمونه رنگ ظاهر خواهد شد .
زیر مجموعه دوم این ابزار(
Color Sampler Tool) به ما اجازه می دهد كه اطلاعات رنگی مربوط به چهار نقطه از تصویر را همزمان با هم داشته باشیم . با اولین كلیك روی تصویر پنجره Info اتوماتیك ظاهر می شود و اطلاعات رنگی نقاط انتخابی را در آن مشاهده می كنیم .
به خاطر داشته باشید كه ابزار قطره چكان نیز مانند هر ابزار دیگری فقط نسبت به “نقطه حساس “ خود فعال می باشد . كه در این مورد نوك قطره چكان می باشد .
در قسمت
Option این ابزار ،گزینه های ابزار قطره چكان را نشان می دهد ، در اینجا می توانید تصمیم بگیرید كه با این ابزار چند رنگ را می توان نمونه گیری كرد . می توانید فقط از یك پیكسل ،یا میانگین چندین پیكسل ( 5*5 یا 3*3 ) نمونه برداری كنید .
زیر مجموعه سوم این ابزار
Measure : با استفاده از این ابزار می توان خطوط راهنمایی را با هر زاویه ی دلخواهی رسم كرد . بوسیلة آن روی نقطة مبدا كلیك کرد و تا نقطة مقصد بكشید . پنجرة Info به طور خودكار باز می شود و مختصات ، طول و زاویه خط كش را در اختیارتان می گذارد .
پنجره
Swatches :
برای باز كردن جدول
Swatches گزینة Show Swatches را از منوی Window انتخاب می كنیم . در پنجره باز شده صفحه ای از نمونه رنگهای واقعی مشاهده می شود .حالا فقط كافی است که قلم موی خود را بر روی رنگ مورد نظر قرار دهید . بعد از انتخاب آن ، می توانید رنگ مزبور را در ترسیم مورد استفاده قرار دهید .
برای انتخاب رنگ پیش زمینه ، باید بر روی رنگی كه مورد نظر شما است ، كلیك كنید . برای انتخاب رنگ پس زمینه هنگام كلیك كردن همزمان كلید Alt را فشار دهید .

برای اضافه كردن نمونه رنگها می توانید رنگهای بیشتری را از
Color Picker انتخاب كنید . برای این كار می توانید رنگ دلخواه را برای Forground انتخاب كنید . سپس نشانگر ماوس را در انتهای لیست رنگهای پنجره Swatches قرار دهید و كلیك كنید آنگاه مشاهده می کنید كه رنگ مورد نظر به انتهای لیست رنگها اضافه شده است. برای اضافه شدن رنگهای بیشتری كه در پوشة Swatches Color ، فتوشاپ وجود دارد می توانیم با استفاده از گزینة Load Swatches آنها را Load كنیم .

پنجره
Color :
برای باز كردن این پنجره گزینة
Show Color را از منوی window انتخاب می كنیم . این پنجره نیز به ما این امكان را می دهد كه رنگ مورد نظر را انتخاب كنیم . چنانچه منوی این پنجره را باز كنیم ، الگو ها یا مدلهای رنگی كه می توانیم از آنها استفاده كنیم در اختیارمان قرار می دهد . اگر بخواهید کارتان چاپ شود و نخواهید از رنگ های خارج از محدوده استفاده نمایید ، می توانید این نوار رنگ را روی طیف CMYK تنظیم كنید و بدانید روی هر رنگی كه شما كلیك می كنید . آن رنگ قابل چاپ خواهد بود . در صورتی كه روی گزینة Make Romp Web Safe كلیك كنید ، تعداد رنگ های موجود در این نوار رنگ 216 رنگ خواهد بود كه تمام مرورگرهای وب می توانند آنها را نشان دهند .
افزودن خط كش و خطوط راهنمای غیر چاپی :
برای نمایش خط كش دور تا دور بوم نقاشی ، باید گزینة
Show Ruler را از منوی View انتخاب کرده و یااینكه دو كلید ( ctrl + R) را همزمان با هم فشار دهید .
برای ایجاد یك خط راهنما ، روی خط كش كلیك كرده و نشانگر را به طرف تصویر بكشید .
برای جابجا كردن خطوط ترسیم شده ابزار
move را انتخاب كنید ، نشانگر را روی خط راهنما قرار دهید تا حالت دو خط موازی كوچك به خود بگیرد ، حال می توانید خط مورد نظر را جابجا كنید .
برای حذف خط مزبور آن را به طرف خط كش بكشید .
برای پنهان كردن خط كش ، گزینه ی
Hide Ruler را از منوی View انتخاب می کنیم . یا اینكه دو كلید ( Ctrl + R) را همزمان با هم فشار می دهیم .
برای مخفی كردن خطوط راهنما گزینة
Guides را از منوی View در قسمت Show غیرفعال می كنیم .
خطوط مشبكی به طور پیش فرض روی تمام فایلها در فتوشاپ اجرا می شود كافیست مسیر زیر را طی كنیم تا این خطوط روی فایل نمایان شود .
View > Show > Grid
( در ورژن 5/5
view > show grid)
نكته :
لازم به ذکر است که خطوط راهنما و خطوط مشبك هیچگاه در چاپ ظاهر نمی شوند .
اعمال
Stroke
چنانچه بخواهیم دور جسم یا متنی به اندازه دلخواه رنگی شود، بهترین روش استفاده از گزینه
Stroke منوی Edit میباشد. روش كار به صورت زیر است:
1-ابتدا محدوده مورد نظر را انتخاب میكنیم
2-در پنجره
Layer یك لایه خالی ایجاد میكنیم
3-گزینه
Stroke را از منوی Edit انتخاب میكنیم، كادری ظاهر میشود كه در قسمت Width پهنای مورد نظر را وارد میكنیم. در قسمت Location موقعیت قسمت رنگی را مشخص میكنیم سپس روی دكمهok   کلیك میكنیم.

4-مشاهده میشود كه خط رنگی با پهنای وارد شده دور تا دور موضوع مورد نظر وارد میشود
تغییر اندازه یك تصویر :
برای تغییر اندازه یك تصویر ، گزینة
Image Size را از منوی Image انتخاب نمائید. كادر محاوره ای آن ظاهر می شود . شما می توانید ابعاد تصویر را بر حسب پیكسل ( به طور منطقی ) یا درصد ببینید. همچنین می توانید اندازه چاپ تصویر ( كه در بخش Output size تنظیم می شود.) را بر حسب اینچ ، سانتیمتر ، نقطه ، پیكسل یا ستون ملاحظه نمائید و علاوه بر آن با استفاده از منوهای گشودنی درصدها را پیدا كنید .
وقتی برای اولین بار كادر محاوره ای
Image Size را باز می كنید ، اگر پهنا و ارتفاع ابعاد را به درصد تنظیم نمائید متوجه خواهید شد كه تنظیم پیش فرض به صورت 100 درصد است . ساده ترین روش برای بزرگ یا كوچك كردن تصویر اینست كه گزینة constrain proportions ( تناسب های محدود ) در پایین این جعبه ها محاوره ای فعال شود ، پس به راحتی درصدهای جدید را در یكی از این میدان ها وارد نموده و روی دكمة OK كلیك كنید . بدین ترتیب اعداد دیگر تغییر می كنند تا درصد صحیحی از افزایش یا كاهش در اختیار شما قرار گیرد . فعلا به گزینة Resample Imageتوجهی نداشته باشید و آن را به همان صورت Bicubic رها كنید . همچنان كه در جعبه محاوره ای Image Size تغییراتی را اعمال می كنید فتوشاپ نیز به طریقه خودكار ، پرونده ی اندازه را در بالای این پنجره بهنگام خواهد كرد.
تغییر اندازه یك بوم :
بزرگتر كردن اندازه بوم ،فضای اضافه ای را در اطراف تصویر در اختیار شما قرار می دهد ولی در اندازه تصویر تاثیری ندارد . به دلیل این كه تغییر اندازه از رنگ پس زمینه برای پر كردن فضای اضافه شده استفاده می كند . اطمینان یابند كه این رنگ همان رنگ مورد نظر شماست . قبل از تغییر اندازه بوم ، روش دیگری برای برش دادن عكس یا كاهش ناحیة بوم محسوب می شود . این روش چندان مطمئن نیست زیرا ممكن است به طور تصادفی ، قسمتی از تصویر را از دست داده و دیگر نتوانید آن را ترمیم كنید .
برای تغییر اندازه بوم ، جعبه محاوره ای
Convazse Size ( بوم نقاشی) را از طریق فرمانImage Canvas size باز كرده ، سپس پهنا و ارتفاع مورد نظر بوم را مشخص نمائید . شما می توانید در منوی گشودنی مربوطه سیستم اندازه گیری دلخواه خود را تعیین كنید . ( همان طور كه قبلا در جعبه محاوره ای Image Size مشاهده كردید .) به محض اینكه اعداد مورد نظر خود را وارد می كنید ،فتوشاپ اندازة پرونده جدید را محاسبه كرده و آن را نمایش می دهد .
برای تعیین محل مورد نظر تصویر در بوم مزبور از لنگر مربوطه استفاده كنید . در وسط بوم كلیك كنید تا تصویر مورد نظر را در مركز این بوم قرار دهد ، یا روی هر سلول در جدول پایین كادر متناسب با ناحیه ایی كه می خواهید تغییر كند ، كلیك نمائید .
ابزارهای متن
Type tool:
فتوشاپ 6 نسبت به برنامه های قبلی خود ، كارهای متنی بیشتری انجام می دهد كه شامل سه روش متفاوت جهت نظارت بر متن می باشد . وقتی گزینة
Type Tool را انتخاب می كنید . نوار Tool Option ،گزینه های متنی اصلی را نمایش خواهد داد . كه عبارتند از حروف نما ، اندازه ، همترازی و چند ناظم دیگر .
با شروع از سمت چپ نوار ، ابتدا یك حرف پركننده ، یك خط محیطی و سپس دو همراه با پیكانه های مربوطه را مشاهده می كنید . پیكانه ها ، به منزله ی درج متن به صورت افقی یا عمودی می باشند و خط محیطی نشان می دهد كه مجموعه حروف با آن ابزار بیشتر به عنوان مسیرهایی ایجاد می شوند . قابلیت تنظیم مسیرها امكان انجام یكی از بهترین ترفندهای فتوشاپ یعنی برش متن بدون برش عكس را میدهد.
پس ، یك منوی پیمایشی ظاهر می شود كه دسته ایی از مقام
Font ها ( حرف نما ها ) ، سبك ها و اندازة حرفنما از 6 تا 72 نقطه است و شما می توانید كوچك یا بزرگتر كردن متن را به وسیلة درج اندازه نقطه در این پنجره انجام دهید .

در مرحلة بعد ، می توانید مقدار دندانه اره ایی ( anti-alising ) كه می خواهید اعمال شود ( نظیر Crisp ( نیرو بخش ) ، smooth ( هموار ) ، strong ( قوی ) ،‌none ( هیچیك ) را قرار دهید .
مجموعة سه دكمة بعدی به شما اجازه می دهد چپ چینی (
flush left ) ، مركز ( Centered ) و یا راست چینی ( Flus Right ) را انتخاب كنید . قسمت بعدی رنگ مربوطه به متن را نشان می دهد با كلیك روی آن color picker ظاهر میشود و رنگ موردنظر را از آن انتخاب می كنیم .
شمایل
T با خط منحنی زیر آن ، نشان دهندة یكی از بهترین امكانات اضافی فتوشاپ 6 می باشد . این علامت wrap text نامیده میشود و 15 مسیر متن را از قوس ها و پرچم گرفته تا چشم ماهی ، در اختیار , شما قرار می دهد .
بالاخره در آخر نوار
Option دكمة palette را مشاهده میكنیم كه با كلیك روی آن پنجرة character ( نویسه ) باز می شود .
این پنجره به شما امكان نظارت بر فاصله گذاری سطرها ، فضا گذاری ، فاصله گذاری حروف و تغییر مكان خط مبنا علاوه بر گزینه های حرفنما ، سبك ، رنگ و اندازه می دهد .
پنجره ایی كه با علامت
A\V و برچسب پیكانها مشخص شده بر فاصله گذاری نظارت دارد . فاصله گذاری حروف ( kerning ) به مقدار فضای میان حروف مجاور اشاره دارد .
بیشتر حرفنما ها در اندازه های بزرگتر برای تنظیم فضای میان یك جفت حروف مثل
WA یا A\V به مقدار فاصله گذاری نیاز دارند . در غیراینصورت ، بین حروف مزبور شكاف ایجاد می شود .
پیش فرض برای فاصله گذاری
Metrics میباشد .
فضاگذاری (
Tracking ) نیز شبیه به فاصله گذاری است ، ولی شامل تنظیم فاصله میان حروف یك كلمه یا عبارت میباشد . فضاگذاری می تواند Tight وارد کردن اعداد منفی یا Loose وارد کردن اعداد مثبت باشد . در نظر گرفتن عدد صفر در پنجرة فضاگذاری بدین معناست كه هیچ فضاگذاری اعمال نشود .
فاصله گذاری سطرها (
Leading ) ، مقدار فاصلة میان خطوط متن را مشخص میكند . اگر در حال درج یك لغت یا یك خط متنی جداگانه باشید . به فاصله گذاری سطرها نیاز ندارید ولی به محض اضافه كردن خط دوم ، فاصله گذاری مهم می شود . به دلیل اینكه فاصله گذاری باید بزرگتر از اندازه نقطه متن باشد تا از روی هم افتادگی و چسبندگی خطوط جلوگیری شود . پیش فرض فتوشاپ برای فاصله گذاری حروف 120% میباشد . از این رو می توانید برای متن 10 نقطه ایی ، فاصله گذاری 12 نقطه ایی تنظیم كنید .
پنجرة
Paragraph :
آنچه فتوشاپ به عنوان یك پاراگراف ( بند ) ارائه میدهد ، متخصصین صرف و نحو را به هراس می اندازد . در اصطلاح فتوشاپ هر خطی كه از یك بازگشت نورد پیروی میكند ، “بند” نامیده میشود . در این پنجره گزینه های مربوط به كل بند نظیر : همترازی ، تورفتگی و فاصله گذاری خط را تنظیم می كند .
شكل هایی كه در بالای این پنجره قرار دارند همترازی های امكان پذیر را نمایش می دهند :
چپ ، مركز ، راست ، همچنین این گزینه ها در نوار
Option این ابزار قرار دارند . در این جا شكل های دیگری وجود دارند كه به شما امكان می دهند ، متن را با آخرین خط از طرف چپ ، مركز ، راست یا كاملاً تراز كنید . این گزینه های آخری ، در صورتی در دسترس قرار می گیرند كه متن را در یك كادر بسته قرار دهید .
سایر شكل ها و پنجره های موجود در پنجرة
Paragraph ، به شما امكان می دهند . تورفتگی بند تورفتگی اولین خط ، تورفتگی های راست و فاصلة اضافی قبل و بعد را تنظیم كنید .
نكته :
در كنار لایه های متنی حرف
T مشاهده میشود و این نشانگر لایه متنی میباشد . برای render كردن لایه و یا خارج كردن لایه از حالت متنی مسیر زیر را طی می كنیم .نظرات() 
نوع مطلب : خواندنیها ی هنری 
WesleyDuabe
دوشنبه 31 تیر 1398 12:40 ق.ظ
apcalis vs viagra
<a href="https://www.viagraforsalemsn.com/">viagra price</a>
http://infolibmp.com/index.php/2019/06/28/tablet-in-lieu-of-energy-since-they-production/
پنجشنبه 27 تیر 1398 06:29 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll make sure to bookmark it and return to read more
of your useful information. Thanks for the post.

I'll definitely return.
WesleyDuabe
چهارشنبه 26 تیر 1398 09:17 ق.ظ
viagra tube
<a href="https://www.viagraforsalemsn.com/">viagra uk</a>
http://tocoga.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 10:36 ب.ظ

Terrific info. Cheers.
weblink price cialis cialis prezzo di mercato tadalafil 5mg buy cialis uk no prescription enter site natural cialis cialis online deutschland buy cialis we use it cialis online store precios de cialis generico 40 mg cialis what if i take
http://chaesumo.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 07:15 ق.ظ

Whoa tons of superb facts.
callus cipla cialis online cialis en 24 hora tadalafil 10 mg cialis en mexico precio costo in farmacia cialis cialis tablets for sale we recommend cialis info cialis 05 cialis for sale in europa
how to purchase cialis without a prescription
شنبه 1 تیر 1398 03:21 ب.ظ

Nicely put. Regards.
buying cialis overnight cialis side effects dangers cialis baratos compran uk fast cialis online cialis for sale in europa miglior cialis generico no prescription cialis cheap deutschland cialis online cialis rezeptfrei sterreich how does cialis work
Buy cialis
جمعه 31 خرداد 1398 10:51 ب.ظ

Seriously all kinds of excellent knowledge!
cialis canadian drugs cialis 5mg prix cialis prices cialis 20 mg cialis tadalafil online click now cialis from canada no prescription cialis cheap cialis online nederland cialis canada cialis canada on line
Generic cialis
جمعه 31 خرداد 1398 07:05 ق.ظ

With thanks, Helpful stuff.
cialis y deporte cialis kamagra levitra miglior cialis generico cialis side effects price cialis best ou acheter du cialis pas cher cialis 100mg suppliers side effects for cialis cheap cialis enter site 20 mg cialis cost
Cialis prices
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:56 ب.ظ

Wonderful stuff. Appreciate it.
200 cialis coupon we use it 50 mg cialis dose cialis 5 mg scheda tecnica are there generic cialis tadalafil 20 mg the best choice cialis woman look here cialis order on line cialis dosage cialis vs viagra preis cialis 20mg schweiz
Generic cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:03 ب.ظ

Whoa plenty of excellent facts!
cialis 100mg suppliers cialis purchasing cialis dosage recommendations cialis billig cialis for bph cialis per paypa tadalafil tablets cialis pills price each 200 cialis coupon deutschland cialis online
achat cialis en europe
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:51 ق.ظ

Regards! I enjoy it!
if a woman takes a mans cialis generic cialis with dapoxetine cialis sans ordonnance cialis 20 mg effectiveness cialis en 24 hora ou trouver cialis sur le net cialis 05 5 mg cialis coupon printable cialis sale online how does cialis work
Cialis prices
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:04 ق.ظ

You suggested it perfectly!
cialis mit grapefruitsaft cialis super acti ou trouver cialis sur le net get cheap cialis canadian drugs generic cialis recommended site cialis kanada cheap cialis cialis uk next day only here cialis pills cialis y deporte
Cialis online
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:07 ب.ظ

Seriously quite a lot of wonderful knowledge!
usa cialis online cialis 5 mg schweiz we like it cialis price prices for cialis 50mg cialis rezeptfrei sterreich acheter cialis meilleur pri cialis 20 mg cialis name brand cheap cialis generico en mexico overnight cialis tadalafil
Generic cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 11:54 ب.ظ

Thanks a lot. An abundance of forum posts.

cialis tadalafil cialis herbs cialis soft tabs for sale american pharmacy cialis buy cialis cheap 10 mg cialis 5 effetti collaterali click now buy cialis brand side effects for cialis venta de cialis canada buy generic cialis
http://zootapal.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 09:40 ق.ظ

Kudos, Ample posts!

only now cialis for sale in us prescription doctor cialis comprar cialis 10 espa241a cialis farmacias guadalajara we choice cialis uk usa cialis online cilas cialis 05 we like it safe cheap cialis cialis ahumada
Buy cialis online
شنبه 25 خرداد 1398 07:59 ب.ظ

Amazing a lot of useful tips!
import cialis achat cialis en suisse we recommend cialis best buy callus cialis ahumada wow look it cialis mexico comprar cialis navarr cialis therapie how to buy cialis online usa generic low dose cialis
http://laynusmand.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 05:50 ق.ظ

You made your stand extremely nicely..
cialis baratos compran uk cialis pills price each cialis tablets australia cialis tablets australia cialis herbs cialis name brand cheap can i take cialis and ecstasy i recommend cialis generico comprar cialis 10 espa241a cialis sale online
Maritachastain5.Wordpress.com
جمعه 24 خرداد 1398 12:21 ب.ظ
Cuut codfіosh fillets into smalleг pieces.
Misty
جمعه 24 خرداد 1398 07:04 ق.ظ
And for ɑ 3rd serving, I likke to recommend codfish.
https://claypace842956.hatenadiary.com/entry/2019/01/17/224212
جمعه 24 خرداد 1398 06:50 ق.ظ
Сombine brown sugar, cinnamon аnd salt inn a small bowl.
seymourmaclaurin.wordpress.com
جمعه 24 خرداد 1398 05:42 ق.ظ
Tеre are greatеr tuan 100 styles of potatoes.
Cialis canada
جمعه 24 خرداد 1398 01:15 ق.ظ

Wonderful postings. Cheers.
cialis daily brand cialis generic cialis coupon cialis generico milano buy cialis online tadalafil 20mg walgreens price for cialis buy cialis cialis lilly tadalafi canada discount drugs cialis
Freeman
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:51 ب.ظ
Ꭱeduce codfksh fiillets intօ smaller items.
tammaraabigail3.wikidot.com
پنجشنبه 23 خرداد 1398 02:15 ب.ظ
Cumpaгɑ Raspberry Pi three Moⅾel Β 1 Gb RAM de la еMAG!
Fletcherromo5.Wordpress.com
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:03 ب.ظ
Τhe health advantagеs of cinnamon aare different.
http://lieboda.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:37 ق.ظ

Wow many of useful knowledge.
generic for cialis acquisto online cialis tadalafil 20 mg cialis online deutschland tadalafil cialis kaufen wo wow look it cialis mexico viagra or cialis sialis cialis sicuro in linea
alysastock397.wordpress.com
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:22 ق.ظ
Рroceed to water if a bumper crop is dеsired.
diannawilbur192.wordpress.com
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:08 ق.ظ
We use two-year-рrevious compost, hand sifted.
shanabroadhurst.hatenadiary.com
پنجشنبه 23 خرداد 1398 08:21 ق.ظ
Thеe Nova Scotia Coddfish Balls added ߋnion.
Yetta
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:29 ق.ظ
Honestly, hoѡ good are уour scrambled eggs?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30