تبلیغات
هنر - آموزش کامل فتوشاپ قسمت دوم

هنرنزدایرانیان است و بس


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:دوشنبه 5 بهمن 1388-04:03 ب.ظ

نویسنده :سعید عفیفی

آموزش کامل فتوشاپ قسمت دوم


ساختن سرقلم از یك تصویر :
برای ساختن سرقلم از یک تصویر لازم است که مراحل زیر طی شود :
1-ابتدا محدوده مورد نظر را به وسیله ابزار ماركی چهارگوش انتخاب می كنیم

View Image


برای ساختن سرقلم از یک تصویر لازم است که مراحل زیر طی شود :
1-ابتدا محدوده مورد نظر را به وسیله ابزار ماركی چهارگوش انتخاب می كنیم
2-از منوی
Edit گزینه Define Brush را انتخاب می كنیم. بدین ترتیب كادری باز می شود كه در آن نام سرقلم را تایپ می كنیم و Ok می كنیم.
3-حالا كافیست یكی از ابزار های ترسیمی نظیر
Air Brush یا Paint Brush را انتخاب کنیم . سپس سرقلم ساخته شده را انتخاب می كنیم و روی فایل جدید یك بار كلیك می كنیم.
ابزار پاك كن
Eraser :
همانطور كه از نام این ابزار پیداست ، جهت پاك كردن از آن استفاده می شود . با انتخاب سرقلم مناسب می توانیم به هر صورتی كه بخواهیم ، قسمتی از تصویر را پاك كنیم .
این ابزار دارای سه زیر مجموعه می باشد .
Eraser Tool : که ابزار پاك كن معمولی می باشد.
دومین و سومین زیر مجموعة این ابزار،
Magic Eraser Background Eraser Tool است که در پاك كردن بخشی از لایه و شفاف كردن ناحیة مورد نظر مفید واقع می شوند. با تعیین مقادیر متفاوتی برای دو گزینة Toleranceو Sampling در Option این ابزار می توانید محدودة شفافیت و وضوح مرزهای آن را تعیین كرد.
وقتی لایه ای را با استفاده از ابزار
Magic Eraser پاك كنید . ابزار مزبور با شفاف كردن تمام پیكسلهای مشابه ، آنها را پاك خواهد كرد . می توانید حالتی را انتخاب كنید كه فقط پیكسلهای مشابه مجاور و یا تمام پیكسلهای مشابه پاك شوند .
ابزارهای
Gradient Tool , Bucket Tool :
ابزار
Gradient ، كه در آنها یك رنگ به تدریج در رنگ دیگری محو می شود . در میان جلوه هایی كه فتوشاپ ارائه می كند تاثیر گذارترین و آسانترین می باشد . ابزارهای Gradient امكان انتخاب چندین طیف از پیش ساخته شده و پنج شكل متفاوت ( خطی – دایره ای (شعاعی)- زاویه ایی – انعكاسی و الماسی) را به شما می دهد .
به طور پیش فرض ، فتو شاپ طیف رنگ بك گراند به فورگراند را ارائه می دهد . برای استفاده شكلهای مختلف در طیف ها كافیست روی هر كدام از موارد بالا كه در
Option قرار دارد ، كلیك كنید .
روش كار :
1-برای نمایش نوار
Gradient Option و انتخاب ابزار ، روی ابزار مربوطه دو بار كلیك می كنیم .

2-نوع طیف را از منوی باز شده انتخاب كنید .

3-برای ایجاد یك طیف هموار قسمت
Dither را فعال می كنیم .

4-برای ایجاد طیف ، در تصویر كلیك كرده و ماوس را بكشید .

ایجاد یك نوع طیف جدید :
1-در نوار
Gradient Option ، روی طیف مورد نظر خود كلیك كرده وسپس در جعبه محاوره ایی Gradient Editor روی دكمة New كلیك كنید .
2- یک نام برای این طیف انتخاب کنید.


-برای تغییر رنگ در خانه های “ موجود در زیر لغزنده شیب “ روی آنها دوبار كلیك كنید . برای ایجاد یك خانه ، جدید در زیر خط طیف یكبار كلیك كنید .
4-برای تغییر موقعیتهایی كه هر رنگ در طیف ساخته شده دارند ، الماس های موجود در زیر طیف بكشید و سپس روی دكمه
OK كلیك كنید . ابزار Bucket Tool زیر مجموعة دوم این ابزار است . از این ابزار برای پر كردن یك محدوده با یك رنگ یا طرح استفاده می شود .
نوار
Bucket Option :
گزینة
Fill : دارای دو گزینه Forground و Patern می باشد ، چنانچه این قسمت روی Forgraund باشد ، این ابزار رنگ forgraund را روی فایل اعمال می كند .
Patern محدوده یی را با طرحی كه توسط دستور Edit > defin Patern كپی شده پر می كند .
طریقه استفاده از
Pattern : ( در ابزار سطل رنگ )
1-محدوده مورد نظر را به وسیله ماركی چهارگوش انتخاب میكنیم.
2-از منوی
Edit گزینه Define Pattern را انتخاب میكنیم
3-قسمت
Fill در Option ابزار سطل رنگ را روی Pattern قرار داده و الگوی ساخته شده را انتخاب می كنیم و روی فایل جدید یك بار كلیك می كنیم
ابزار قطره چكان
Eyedropper Tool :
وقتی مكان نما را بر روی یكی از نمونه های رنگ و یا نوار رنگ (
Color Bar) موجود در پنجره Color Palet قرار دهیم ، قطره چكانی را مشاهده می کنیم که عملكرد آن بسیار مشخص و ملموس است . این قطره چكان نمونه رنگی را بر می دارد و آن را به رنگ فعال تبدیل می كند . نكته جالب توجه ابزار مزبور این است كه حتی از رنگهای موجود در عكس نیز نمونه برداری می كند . مثلا می توانید رنگ آبی آسمان ، رنگ سبز چمن و یا رنگ پوست را از تصویر نمونه برداری كنید . در این مورد دیگر نیازی نیست كه آن را با رنگهای موجود در Picker Color مطابقت دهید .
ابزار قطره چكان (
Eye dropper Tool) بخصوص ،جهت روتوش تصویر و ایجاد مجدد رنگها ، بسیار مفید می باشد . برای اینکار فقط كافی است آن را بر روی نقطه ای از تصویر كلیك كنید تا رنگ موجود در پیكسل زیر آن به رنگ جدید پیش زمینه تبدیل شود . برای انتخاب رنگ پس زمینه باید در حین این كار كلید Alt را پایین نگاه دارید . اگر ابزار قطره چكان را بر روی صفحه ای بكشید با رسیدن آن بر روی هر رنگ ، رنگ معادل آن در نمونه رنگ ظاهر خواهد شد .
زیر مجموعه دوم این ابزار(
Color Sampler Tool) به ما اجازه می دهد كه اطلاعات رنگی مربوط به چهار نقطه از تصویر را همزمان با هم داشته باشیم . با اولین كلیك روی تصویر پنجره Info اتوماتیك ظاهر می شود و اطلاعات رنگی نقاط انتخابی را در آن مشاهده می كنیم .
به خاطر داشته باشید كه ابزار قطره چكان نیز مانند هر ابزار دیگری فقط نسبت به “نقطه حساس “ خود فعال می باشد . كه در این مورد نوك قطره چكان می باشد .
در قسمت
Option این ابزار ،گزینه های ابزار قطره چكان را نشان می دهد ، در اینجا می توانید تصمیم بگیرید كه با این ابزار چند رنگ را می توان نمونه گیری كرد . می توانید فقط از یك پیكسل ،یا میانگین چندین پیكسل ( 5*5 یا 3*3 ) نمونه برداری كنید .
زیر مجموعه سوم این ابزار
Measure : با استفاده از این ابزار می توان خطوط راهنمایی را با هر زاویه ی دلخواهی رسم كرد . بوسیلة آن روی نقطة مبدا كلیك کرد و تا نقطة مقصد بكشید . پنجرة Info به طور خودكار باز می شود و مختصات ، طول و زاویه خط كش را در اختیارتان می گذارد .
پنجره
Swatches :
برای باز كردن جدول
Swatches گزینة Show Swatches را از منوی Window انتخاب می كنیم . در پنجره باز شده صفحه ای از نمونه رنگهای واقعی مشاهده می شود .حالا فقط كافی است که قلم موی خود را بر روی رنگ مورد نظر قرار دهید . بعد از انتخاب آن ، می توانید رنگ مزبور را در ترسیم مورد استفاده قرار دهید .
برای انتخاب رنگ پیش زمینه ، باید بر روی رنگی كه مورد نظر شما است ، كلیك كنید . برای انتخاب رنگ پس زمینه هنگام كلیك كردن همزمان كلید Alt را فشار دهید .

برای اضافه كردن نمونه رنگها می توانید رنگهای بیشتری را از
Color Picker انتخاب كنید . برای این كار می توانید رنگ دلخواه را برای Forground انتخاب كنید . سپس نشانگر ماوس را در انتهای لیست رنگهای پنجره Swatches قرار دهید و كلیك كنید آنگاه مشاهده می کنید كه رنگ مورد نظر به انتهای لیست رنگها اضافه شده است. برای اضافه شدن رنگهای بیشتری كه در پوشة Swatches Color ، فتوشاپ وجود دارد می توانیم با استفاده از گزینة Load Swatches آنها را Load كنیم .

پنجره
Color :
برای باز كردن این پنجره گزینة
Show Color را از منوی window انتخاب می كنیم . این پنجره نیز به ما این امكان را می دهد كه رنگ مورد نظر را انتخاب كنیم . چنانچه منوی این پنجره را باز كنیم ، الگو ها یا مدلهای رنگی كه می توانیم از آنها استفاده كنیم در اختیارمان قرار می دهد . اگر بخواهید کارتان چاپ شود و نخواهید از رنگ های خارج از محدوده استفاده نمایید ، می توانید این نوار رنگ را روی طیف CMYK تنظیم كنید و بدانید روی هر رنگی كه شما كلیك می كنید . آن رنگ قابل چاپ خواهد بود . در صورتی كه روی گزینة Make Romp Web Safe كلیك كنید ، تعداد رنگ های موجود در این نوار رنگ 216 رنگ خواهد بود كه تمام مرورگرهای وب می توانند آنها را نشان دهند .
افزودن خط كش و خطوط راهنمای غیر چاپی :
برای نمایش خط كش دور تا دور بوم نقاشی ، باید گزینة
Show Ruler را از منوی View انتخاب کرده و یااینكه دو كلید ( ctrl + R) را همزمان با هم فشار دهید .
برای ایجاد یك خط راهنما ، روی خط كش كلیك كرده و نشانگر را به طرف تصویر بكشید .
برای جابجا كردن خطوط ترسیم شده ابزار
move را انتخاب كنید ، نشانگر را روی خط راهنما قرار دهید تا حالت دو خط موازی كوچك به خود بگیرد ، حال می توانید خط مورد نظر را جابجا كنید .
برای حذف خط مزبور آن را به طرف خط كش بكشید .
برای پنهان كردن خط كش ، گزینه ی
Hide Ruler را از منوی View انتخاب می کنیم . یا اینكه دو كلید ( Ctrl + R) را همزمان با هم فشار می دهیم .
برای مخفی كردن خطوط راهنما گزینة
Guides را از منوی View در قسمت Show غیرفعال می كنیم .
خطوط مشبكی به طور پیش فرض روی تمام فایلها در فتوشاپ اجرا می شود كافیست مسیر زیر را طی كنیم تا این خطوط روی فایل نمایان شود .
View > Show > Grid
( در ورژن 5/5
view > show grid)
نكته :
لازم به ذکر است که خطوط راهنما و خطوط مشبك هیچگاه در چاپ ظاهر نمی شوند .
اعمال
Stroke
چنانچه بخواهیم دور جسم یا متنی به اندازه دلخواه رنگی شود، بهترین روش استفاده از گزینه
Stroke منوی Edit میباشد. روش كار به صورت زیر است:
1-ابتدا محدوده مورد نظر را انتخاب میكنیم
2-در پنجره
Layer یك لایه خالی ایجاد میكنیم
3-گزینه
Stroke را از منوی Edit انتخاب میكنیم، كادری ظاهر میشود كه در قسمت Width پهنای مورد نظر را وارد میكنیم. در قسمت Location موقعیت قسمت رنگی را مشخص میكنیم سپس روی دكمهok   کلیك میكنیم.

4-مشاهده میشود كه خط رنگی با پهنای وارد شده دور تا دور موضوع مورد نظر وارد میشود
تغییر اندازه یك تصویر :
برای تغییر اندازه یك تصویر ، گزینة
Image Size را از منوی Image انتخاب نمائید. كادر محاوره ای آن ظاهر می شود . شما می توانید ابعاد تصویر را بر حسب پیكسل ( به طور منطقی ) یا درصد ببینید. همچنین می توانید اندازه چاپ تصویر ( كه در بخش Output size تنظیم می شود.) را بر حسب اینچ ، سانتیمتر ، نقطه ، پیكسل یا ستون ملاحظه نمائید و علاوه بر آن با استفاده از منوهای گشودنی درصدها را پیدا كنید .
وقتی برای اولین بار كادر محاوره ای
Image Size را باز می كنید ، اگر پهنا و ارتفاع ابعاد را به درصد تنظیم نمائید متوجه خواهید شد كه تنظیم پیش فرض به صورت 100 درصد است . ساده ترین روش برای بزرگ یا كوچك كردن تصویر اینست كه گزینة constrain proportions ( تناسب های محدود ) در پایین این جعبه ها محاوره ای فعال شود ، پس به راحتی درصدهای جدید را در یكی از این میدان ها وارد نموده و روی دكمة OK كلیك كنید . بدین ترتیب اعداد دیگر تغییر می كنند تا درصد صحیحی از افزایش یا كاهش در اختیار شما قرار گیرد . فعلا به گزینة Resample Imageتوجهی نداشته باشید و آن را به همان صورت Bicubic رها كنید . همچنان كه در جعبه محاوره ای Image Size تغییراتی را اعمال می كنید فتوشاپ نیز به طریقه خودكار ، پرونده ی اندازه را در بالای این پنجره بهنگام خواهد كرد.
تغییر اندازه یك بوم :
بزرگتر كردن اندازه بوم ،فضای اضافه ای را در اطراف تصویر در اختیار شما قرار می دهد ولی در اندازه تصویر تاثیری ندارد . به دلیل این كه تغییر اندازه از رنگ پس زمینه برای پر كردن فضای اضافه شده استفاده می كند . اطمینان یابند كه این رنگ همان رنگ مورد نظر شماست . قبل از تغییر اندازه بوم ، روش دیگری برای برش دادن عكس یا كاهش ناحیة بوم محسوب می شود . این روش چندان مطمئن نیست زیرا ممكن است به طور تصادفی ، قسمتی از تصویر را از دست داده و دیگر نتوانید آن را ترمیم كنید .
برای تغییر اندازه بوم ، جعبه محاوره ای
Convazse Size ( بوم نقاشی) را از طریق فرمانImage Canvas size باز كرده ، سپس پهنا و ارتفاع مورد نظر بوم را مشخص نمائید . شما می توانید در منوی گشودنی مربوطه سیستم اندازه گیری دلخواه خود را تعیین كنید . ( همان طور كه قبلا در جعبه محاوره ای Image Size مشاهده كردید .) به محض اینكه اعداد مورد نظر خود را وارد می كنید ،فتوشاپ اندازة پرونده جدید را محاسبه كرده و آن را نمایش می دهد .
برای تعیین محل مورد نظر تصویر در بوم مزبور از لنگر مربوطه استفاده كنید . در وسط بوم كلیك كنید تا تصویر مورد نظر را در مركز این بوم قرار دهد ، یا روی هر سلول در جدول پایین كادر متناسب با ناحیه ایی كه می خواهید تغییر كند ، كلیك نمائید .
ابزارهای متن
Type tool:
فتوشاپ 6 نسبت به برنامه های قبلی خود ، كارهای متنی بیشتری انجام می دهد كه شامل سه روش متفاوت جهت نظارت بر متن می باشد . وقتی گزینة
Type Tool را انتخاب می كنید . نوار Tool Option ،گزینه های متنی اصلی را نمایش خواهد داد . كه عبارتند از حروف نما ، اندازه ، همترازی و چند ناظم دیگر .
با شروع از سمت چپ نوار ، ابتدا یك حرف پركننده ، یك خط محیطی و سپس دو همراه با پیكانه های مربوطه را مشاهده می كنید . پیكانه ها ، به منزله ی درج متن به صورت افقی یا عمودی می باشند و خط محیطی نشان می دهد كه مجموعه حروف با آن ابزار بیشتر به عنوان مسیرهایی ایجاد می شوند . قابلیت تنظیم مسیرها امكان انجام یكی از بهترین ترفندهای فتوشاپ یعنی برش متن بدون برش عكس را میدهد.
پس ، یك منوی پیمایشی ظاهر می شود كه دسته ایی از مقام
Font ها ( حرف نما ها ) ، سبك ها و اندازة حرفنما از 6 تا 72 نقطه است و شما می توانید كوچك یا بزرگتر كردن متن را به وسیلة درج اندازه نقطه در این پنجره انجام دهید .

در مرحلة بعد ، می توانید مقدار دندانه اره ایی ( anti-alising ) كه می خواهید اعمال شود ( نظیر Crisp ( نیرو بخش ) ، smooth ( هموار ) ، strong ( قوی ) ،‌none ( هیچیك ) را قرار دهید .
مجموعة سه دكمة بعدی به شما اجازه می دهد چپ چینی (
flush left ) ، مركز ( Centered ) و یا راست چینی ( Flus Right ) را انتخاب كنید . قسمت بعدی رنگ مربوطه به متن را نشان می دهد با كلیك روی آن color picker ظاهر میشود و رنگ موردنظر را از آن انتخاب می كنیم .
شمایل
T با خط منحنی زیر آن ، نشان دهندة یكی از بهترین امكانات اضافی فتوشاپ 6 می باشد . این علامت wrap text نامیده میشود و 15 مسیر متن را از قوس ها و پرچم گرفته تا چشم ماهی ، در اختیار , شما قرار می دهد .
بالاخره در آخر نوار
Option دكمة palette را مشاهده میكنیم كه با كلیك روی آن پنجرة character ( نویسه ) باز می شود .
این پنجره به شما امكان نظارت بر فاصله گذاری سطرها ، فضا گذاری ، فاصله گذاری حروف و تغییر مكان خط مبنا علاوه بر گزینه های حرفنما ، سبك ، رنگ و اندازه می دهد .
پنجره ایی كه با علامت
A\V و برچسب پیكانها مشخص شده بر فاصله گذاری نظارت دارد . فاصله گذاری حروف ( kerning ) به مقدار فضای میان حروف مجاور اشاره دارد .
بیشتر حرفنما ها در اندازه های بزرگتر برای تنظیم فضای میان یك جفت حروف مثل
WA یا A\V به مقدار فاصله گذاری نیاز دارند . در غیراینصورت ، بین حروف مزبور شكاف ایجاد می شود .
پیش فرض برای فاصله گذاری
Metrics میباشد .
فضاگذاری (
Tracking ) نیز شبیه به فاصله گذاری است ، ولی شامل تنظیم فاصله میان حروف یك كلمه یا عبارت میباشد . فضاگذاری می تواند Tight وارد کردن اعداد منفی یا Loose وارد کردن اعداد مثبت باشد . در نظر گرفتن عدد صفر در پنجرة فضاگذاری بدین معناست كه هیچ فضاگذاری اعمال نشود .
فاصله گذاری سطرها (
Leading ) ، مقدار فاصلة میان خطوط متن را مشخص میكند . اگر در حال درج یك لغت یا یك خط متنی جداگانه باشید . به فاصله گذاری سطرها نیاز ندارید ولی به محض اضافه كردن خط دوم ، فاصله گذاری مهم می شود . به دلیل اینكه فاصله گذاری باید بزرگتر از اندازه نقطه متن باشد تا از روی هم افتادگی و چسبندگی خطوط جلوگیری شود . پیش فرض فتوشاپ برای فاصله گذاری حروف 120% میباشد . از این رو می توانید برای متن 10 نقطه ایی ، فاصله گذاری 12 نقطه ایی تنظیم كنید .
پنجرة
Paragraph :
آنچه فتوشاپ به عنوان یك پاراگراف ( بند ) ارائه میدهد ، متخصصین صرف و نحو را به هراس می اندازد . در اصطلاح فتوشاپ هر خطی كه از یك بازگشت نورد پیروی میكند ، “بند” نامیده میشود . در این پنجره گزینه های مربوط به كل بند نظیر : همترازی ، تورفتگی و فاصله گذاری خط را تنظیم می كند .
شكل هایی كه در بالای این پنجره قرار دارند همترازی های امكان پذیر را نمایش می دهند :
چپ ، مركز ، راست ، همچنین این گزینه ها در نوار
Option این ابزار قرار دارند . در این جا شكل های دیگری وجود دارند كه به شما امكان می دهند ، متن را با آخرین خط از طرف چپ ، مركز ، راست یا كاملاً تراز كنید . این گزینه های آخری ، در صورتی در دسترس قرار می گیرند كه متن را در یك كادر بسته قرار دهید .
سایر شكل ها و پنجره های موجود در پنجرة
Paragraph ، به شما امكان می دهند . تورفتگی بند تورفتگی اولین خط ، تورفتگی های راست و فاصلة اضافی قبل و بعد را تنظیم كنید .
نكته :
در كنار لایه های متنی حرف
T مشاهده میشود و این نشانگر لایه متنی میباشد . برای render كردن لایه و یا خارج كردن لایه از حالت متنی مسیر زیر را طی می كنیم .نظرات() 
نوع مطلب : خواندنیها ی هنری 
http://viagravonline.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:42 ق.ظ

Really many of very good information.
cialis canada buy cialis cialis 20mg preis cf cialis pills boards cialis preise schweiz cialis 5mg cialis generico milano safe dosage for cialis cialis online nederland when will generic cialis be available
cialisvbuy.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 06:42 ب.ظ

You said that superbly!
cialis en mexico precio cialis italia gratis buy cialis online legal cialis canada discount cialis cialis rezeptfrei cialis super acti cialis efficacit cialis online nederland cialis rckenschmerzen
canadianpharmacyies.com
چهارشنبه 14 شهریور 1397 10:32 ق.ظ

Incredible loads of useful material!
canadian pharmacy king canada medications information cialis from canada canadian online pharmacy northwest pharmacies mail order canada vagra canadian prescriptions online canadian pharmacies-24h best canadian pharmacies online canadian pharcharmy online
viabiovit.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:30 ب.ظ

This is nicely put. .
rx online viagra can you really buy viagra online generic sildenafil citrate order viagra usa buy viagra on line buy viagra walgreens online pharmacy usa where can i buy viagra from buy generic viagra online uk buy cheap generic viagra
babecolate.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:55 ق.ظ

Thank you. Excellent stuff.
200 cialis coupon generic cialis pro tadalafilo we choice cialis pfizer india achat cialis en suisse cialis kaufen price cialis best cialis diario compra opinioni cialis generico cialis online napol
cialisvonline.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:11 ب.ظ

You said it adequately..
buy original cialis rezeptfrei cialis apotheke cialis professional yohimbe preis cialis 20mg schweiz cialis farmacias guadalajara buy cialis uk no prescription link for you cialis price price cialis per pill tesco price cialis where to buy cialis in ontario
Generic viagra
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:21 ق.ظ

Nicely put, Cheers!
viagra no prescription rx online pharmacy online viagra tablets online purchase viagra no pres buy viagra without viagra prescription where can you buy viagra online safely uk cheap viagra cheap viagra with prescription
babecolate.com/where-can-you-buy-cialis-online.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:00 ب.ظ

Cheers. Numerous postings.

cialis australia org cialis 5 mg schweiz price cialis best interactions for cialis cost of cialis per pill bulk cialis cialis 10 doctissimo cialis 20 mg cost cialis uk cialis super kamagra
Buy cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:17 ق.ظ

Good knowledge. Regards!
cialis sans ordonnance acheter cialis kamagra generic cialis cialis cuantos mg hay cialis alternative where do you buy cialis cialis ahumada generic for cialis order generic cialis online weblink price cialis
Viagra levitra
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 06:36 ق.ظ

Cheers. A good amount of knowledge!

buy viagra sildenafil online buy viagra australia buy viagra on line buy soft viagra safely buy viagra online viagra from pharmacy online pharmacy viagra viagra from usa pharmacy buy viagra next day delivery online viagra without prescription
Cialis pills
شنبه 18 فروردین 1397 04:10 ب.ظ

Wonderful content. Thank you!
discount cialis low cost cialis 20mg cialis billig cialis generika in deutschland kaufen cialis dosage recommendations cialis generico online online cialis buy cheap cialis in uk calis buy original cialis
Buy generic cialis
شنبه 4 فروردین 1397 07:46 ب.ظ

Fantastic posts, Appreciate it.
tadalafilo where to buy cialis in ontario comprar cialis navarr cialis generika i recommend cialis generico discount cialis cialis therapie cialis generic tadalafil buy viagra vs cialis vs levitra cialis e hiv
Buy cialis
پنجشنبه 2 فروردین 1397 05:21 ق.ظ

Cheers, I like it!
cialis taglich cialis coupons cialis generico lilly cialis uk fast cialis online rezeptfrei cialis apotheke prescription doctor cialis wow look it cialis mexico warnings for cialis cialis in sconto
Where is the Achilles heel?
پنجشنبه 23 شهریور 1396 11:03 ب.ظ
Howdy would you mind sharing which blog platform you're using?
I'm going to start my own blog in the near future but I'm having
a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm looking for
something completely unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!
Can exercise increase your height?
جمعه 17 شهریور 1396 07:29 ق.ظ
Very good blog! Do you have any hints for aspiring writers?
I'm hoping to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
Would you propose starting with a free platform like
Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm completely
overwhelmed .. Any tips? Thanks!
Can exercise increase your height?
جمعه 17 شهریور 1396 07:26 ق.ظ
Very good blog! Do you have any hints for aspiring writers?
I'm hoping to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
Would you propose starting with a free platform like
Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm completely
overwhelmed .. Any tips? Thanks!
foot pain
سه شنبه 14 شهریور 1396 03:16 ب.ظ
You really make it seem so easy with your presentation but I find this
matter to be really something that I think I would never understand.

It seems too complicated and very broad for me.
I'm looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!
Edythe
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:12 ق.ظ
Good post however I was wanting to know if you could write a litte
more on this subject? I'd be very grateful if
you could elaborate a little bit more. Many thanks!
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 12:59 ق.ظ
You actually make it seem so easy together with your presentation however I to find
this matter to be really one thing which I believe I might never understand.

It seems too complicated and extremely wide for me. I am taking a look ahead to your next submit, I will attempt to get the grasp of
it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر