تبلیغات
هنر - آموزش تئوری نقاشی ورنگ قسمت سوم

هنرنزدایرانیان است و بس


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:شنبه 12 تیر 1389-04:19 ب.ظ

نویسنده :سعید عفیفی

آموزش تئوری نقاشی ورنگ قسمت سوم

آموزش تئوری نقاشی ورنگ قسمت سوم

طراحی با ذغال (روش دوم)

سوژه را در مقابل خود قرار دهید. با پهنای ذغال سراسر مقوا را یك دست و منظم سیاه كنید. بعد با دستمال كاغذی یا با دستتان روی آن بكشید تا كاملاً سیاه شده و از ذغال اشباع شود. این مرحله را مجدداً تكرار كنید و دومین لایه تیره ذغال را بر روی لایه قبلی به وجود آورید و مجدداً هم با دستمال كاغذی روی آن بكشید. خرده های ذغال روی مقوا را بتكانید. سپس با توجه به مدل، طرح را با ذغال ترسیم كنید. بعد با كمك محو كن، پاك كن و انگشت دستتان، خاكستری اولیه را روشن و روشنتر كنید. هر یك از این وسایل را كه نام بردیم، درجات خاكستری روشنتری ایجاد می كند. در این شیوه، شما بر خلاف روشهای قبلی، از خاكستری تیره به خاكستری روشن می رسید و پاك كن تمییز، در اینجا نقش عمده ای به عهده دارد. در مرحله پایانی باز هم به مقایسه نورها و تیرگیها بپردازید و از ارزش خطی استفاده كنید. گاه لازم است كه زمینه پشت سوژه تیره تر یا روشنتر از سوژه باشد تا به صورت مجزا از كار اصلی به نظر بیاید. در پایان روی كار را با كاغذ پوستی بپوشانید. چنانچه به اسپری تافت (مخصوص موی سر) دسترسی دارید، می توانید روی كار را اسپری زده و لایه ای محافظ بر روی اثر ذغال به وجود آورید. در این صورت كار را به حالت عمودی مایل قرار داده و اسپری را از فاصله 25 تا 30 سانتیمتری به آن بپاشید. هرگز كار را بر سطح زمین به صورت افقی نگذارید. قدری صبر كنید اسپری خشك شود. آهسته بخشی از طرح را لمس كنید. اگر اثر ذغال بر دستتان نشست، عمل اسپری را مجدداً تكرار كنید. در غیر این صورت، پس از خشك شدن كار، روی آن را با كاغذ پوستی بپوشانید.

 

سایه روشن با هاشور

ایجاد سایه روشن با هاشورهای منظم یا نا منظم، سابقه ای بسیار قدیمی در نقاشی و طراحی دارد. اغلب وسایل (مداد، خودكار، روان نویس) برای هاشور زدن مناسب هستند و پیشنهاد می كنیم همه آنها را تجربه كنید.

شیوه كار: با ترسیم خطوط موازی و منظم و یك دست، سطحی به دست می آید كه می تواند جایگزین سایه روشنهای مداد، ذغال و آب مركب باشد. به یاد داشته باشید كه هاشور برای سطوح وسیع و صاف چندان مناسب نیست. اندازه طرح را در حدی بگیرید كه بتوانید به راحتی دست خود را در سراسر طرح حركت دهید. هر قدر خطوط به هم نزدیك باشند تیرگی بیشتری ایجاد می كنند. این تیرگی با تكرار هاشور در جهتهای متضاد تشدید می شود. جهت هاشور بایستی با حالت و فرم مدل هماهنگ باشد. یعنی برای مدلهای صاف و تخت، خطوط مستقیم (در جهات مختلف) و برای مدلهایی با سطوح مدور خطوط منحنی و متناسب با فرم سوژه استفاده می شود. سایه افتاده نیز با هاشور مشخص می شود. ابتدا قسمتهای روشن را هاشور بزنید. سپس با تكرار جهات متضاد تیرگیها را درجه به درجه ایجاد كنید. سایه ها باید به تدریج در روشنیها حل شوند. در غیر این صورت خطوط هاشور یك باره قطع شده و در طرح بریدگی به وجود می آورند.

حل شدن هاشور تیره در روشنیها به دو صورت انجام می گیرد:


ـــ كم رنگ، نازك و دور كردن خطوط هاشوری از یكدیگر.

ـــ كوتاه و محو كردن تدریجی خطوط هاشور.

در مدلهایی با سطوح مدور، چنانچه قصد دارید در بخشی از سوژه با ترسیم هاشور بپردازید، در نظر داشته باشید كه هاشور یا سایه، بخشی از مدل محسوب شده و مطابق با انحنای كلی سطوح باشد

 

 

درس هشتم _ طراحی از چهره ؛ تناسبات چهره ؛ طراحی از اجزای چهره

طراحی از ابروها ؛ طراحی از بینی ؛ طراحی از لب

 

طراحی از چهره

موضوعی كه مورد علاقه همه طراحان بوده و هست، مبحث طراحی از چهره است. بسیاری از افراد حتی پیش از آغاز به طراحی، تلاشهای فراوانی در این زمینه داشته و فعالیتها و تمرینات مربوط به طراحی را منحصر به موفقیت در ترسیم چهره می دانند. برای طراحی از چهره لازم است كه مدل مناسبی داشته باشید. شما می توانید از اشخاص اطراف خودتان درخواست كنید تا به عنوان سوژه با شما همكاری كنند، در غیر این صورت به كمك آینه ای به اندازه متوسط (كه از چهره خودتان كوچكتر نباشد) به طراحی از چهره خودتان بپردازید. پس از كسب مهارت كافی، می توانید از روی تصاویر و عكسها نیز طراحی كنید ولی در هر حال تأكید ما بر طراحی از سوژه عینی است، نه ذهنی.

 

تناسبات چهره


برای طراحی از چهره، ابتدا بیضی تخم مرغی شكلی را به عنوان سر، در نظر گرفته، ترسیم نمایید. یك خط عمودی، دو نیمه چپ و راست چهره را به وجود می آورد و با ترسیم یك خط افقی كه بیضی را به چهار قسمت مساوی تقسیم می كند، محل چشم ها در چهره مشخص می شود. چنانچه خط افقی را به پنج قسمت مساوی تقسیم كنید، اندازه چشمها مشخص می شود. شما متوجه می شوید كه فاصله بین دو چشم، برابر با یك چشم است نیمه بالای چهره را برای ابرو، پیشانی و موها در نظر گرفته و در نیمه پایینی به سراغ خط عمدی وسط چهره رفته و به كمك آن محل قرار گیری اجزای دیگر چهره را پیدا می كنیم. اگر از خط افقی تا پایین بیضی را به دو نیمه تقسیم كنیم، نوك بینی بر روی این نقطه واقع می شود. از این نقطه تا انتهای بیضی را نیز به نسبت یك سوم و دو سوم علامت گذاری می كنیم تا خط میان لبها نیز مشخص شود.

 

طراحی از اجزای چهره

الف ـ طراحی از چشم ها: پیش از آغاز به طراحی، تمرین مشاهده را انجام دهید. با دقت به چشمهای خودتان در آینه نگاه كنید، دو گوشه داخلی و خارجی چشم، نسبت سفیدی و سیاهی كره چشم، حالت پلكها و حركت مردمك در سراسر چشم را بررسی نمایید. با مطالعه حالت چشم افراد در مواقع مختلف (تماشای تلویزیون، مطالعه، خشم، شادی، گریه،هیجان، تفكر و ...) بپردازید و آنها را بارها و بارها، هم به صورت ذهنی و هم به صورت مشاهده دقیق مرور كنید. ویژگیهای متفاوت چشم افراد سالخورده و كودكان را مقایسه نمایید.

ــ فرم ساده چشم شبیه یك بیضی است كه دو گوشه آن با هم تفاوت دارند. گوشه خارجی، زاویه ای بسته دارد و تا سرحد تیرگی مردمك، مثلث كشیده ای را به وجود می آورد.

ـــ گوشه داخلی، زاویه بازتری دارد و نسبت به گوشه خارجی، شكل مثلث كوچكتری را به خود می گیرد.

ـــ مردمكها بدون استثنا شكل دایره دارند، در حالت نگاه عادی، قسمتی از مردمك زیر پلك پنهان است. پس مراقب آن باشید كه دایره مردمك را به طور كامل ترسیم نكنید، زیرا در این حالت، چشمها حالت وحشت زده یا متعجب به خود می گیرند.

ـــ با حركت مردمك به سمت راست یا چپ، حجم پلك نیز كمی تغییر می كند. پلكهای بالا و پایین با هم تفاوت عمده ای دارند و حجم مژه ها در پلكها نیز متفاوت است.

در حین طراحی از چشمها به یاد داشته باشید كه:

چشمها را نخست به طور جداگانه بررسی و ترسیم نمایید. پس از تسلط كافی، به طراحی از هر دو چشم بپردازید. به فاصله چشمها از یكدیگر (كه برابر با اندازه یك چشم است) و هماهنگی و تناسب مردمكها با یكدیگر توجه داشته باشید.

طرحها را كم رنگ بكشید و به ارزش خط توجه داشته باشید. در ترسیم مژه ها اغراق نكنید، آنها را با حجم و اندازه واقعی بكشید. معمولاً برای پلك پایین چشم، از خط كم رنگ نازك، یا پهنای نوك مداد استفاده می شود. برای ترسیم پلك پایین و چین و چروكها به جای خط، از سایه كم رنگ پهنای مداد هم استفاده می كنند. پس از تمرین كافی، چشمها را با ابروها بكشید. از ترسیم فرم چشم به طور ذهنی اكیداً خودداری كنید.

 

طراحی از ابروها

برای ترسیم ابروها، باید به این نكات توجه داشته باشید: جهت و حالت ابروها، ضخامت ابروها، فاصله ابرو از چشم و فاصله ابروها از یكدیگر.

نحوه ترسیم: ابتدا مسیر و حالت ابرو را خیلی كم رنگ مشخص نمایید. با پهنای مداد، سایه ضخیمی متناسب با پهنای ابرو ترسیم كنید. در جهت رویش موها با نوك تیز مداد، خطوط واضح و حالت دار بكشید. ابروها را با توجه به مدلی كه در مقابل دارید، ترسیم كنید. رویش و جهت موها را به دقت بررسی نمایید.

 

طراحی از بینی

بینی برجسته ترین نقطه در چهره افراد است و همچون دیگر اعضای چهره از تنوع و گوناگونی برخوردار می باشد. برای ترسیم آن، لازم است شكل ساده آن را (كه عبارت است از مخروط مثلث القاعده) در نظر داشته باشید. فرم بینی را از جهات مختلف روبرو، نیم رخ و سه رخ مورد مطالعه قرار دهید. به تفاوت اندازه در پره ها، نوك، حجم و ارتفاع بینی در افراد مختلف توجه كنید سپس به طراحی از شكل بینی خود (به كمك آینه) بپردازید. در حین طراحی توجه داشته باشید كه:

ابتدا فرم كلی را آن گونه كه می بینید ترسیم كنید. به جای خط، از سایه و پهنای نوك مداد استفاده كنید. تیره ترین سایه ها در پره های بینی دیده می شود و تنها در همین قسمت هاست كه می توانید از خط نیز استفاده كنید. وقتی به ترسیم بینی از روبرو می پردازید فقط در بخشهای پایین بینی (پره ها و حفره ها) از خط استفاده كنید. از آنجا كه فرم بینی،حجم برجسته ای دارد، به نور و سایه آن بیشتر توجه نمایید. وقتی چهره مدل در زاویه سه رخ یا نیم رخ باشد، می توانید از خط نیز برای قسمتی از ارتفاع بینی استفاده كنید.

 

طراحی از لب

با مشاهده لبها در افراد مختلف متوجه می شوید كه فرم لب، در تكمیل شخصیت و كاراكتر چهره نقش فراوانی دارد. ساختار كلی لب، امكان تغییر پذیری بسیار متنوعی دارد و هماهنگ با حالات روحی یا ظاهری شخص می تواند جنبه بیانی به خود بگیرد. فرم لب و دهان خود را در آینه مشاهده كنید. حالتهای صحبت كردن، خندیدن، خوردن، خمیازه كشیدن، ناراحتی، شادی، اعتراض، فریاد زدن و ... را بررسی كرده و ببینید كه بیشترن تغییر در كدام قسمت دهان دیده می شود؟ در گوشه ها یا در قسمت میانی لبها؛ سپس به هماهنگی تغییر حالتها در چشم و لب به طور همزمان بپردازید. علاوه بر حالتهای رفتاری، به تغییر فرم در اثر تغییر وضعیت سر و چهره (نیم رخ و سه رخ و ...) نیز بپردازید. با چرخش سر به پهلو، زیر یا بالا، لبها نیز تغییر فرم پیدا می كنند.

شیوه طراحی از فرم لب: برای فرم لب همچون فرم چشم، یك بیضی با گوشه های تیز و بسته در نظر بگیرید و آن را از طول و عرض به چهار قسمت تقسیم كنید. لب بالا معمولاً باریكتر از لب پایین است. گاهی لب بالا و پایین در یك اندازه هستند و بسیار به ندرت پیش می آید كه لب بالا ضخیمتر از لب پایین باشد. بهتر است كه برای ترسیم فرم لب، به جای خط، از سایه یا پهنای مداد استفاده كنید. دو گوشه لب با هم برابر و یك شكل هستند. لب پایین شامل گوشه ها و بخش مركزی یا وسط است. سایه ای كه برای لب بالا در نظر می گیرید باید قدری تیره تر از لب پایین با شد. این تیرگی در گوشه های دهان نیز تغییر پیدا می كند.
 

 

 

 

 

 

 

درس نهم _ طراحی از دستها و پاها ؛ طراحی از پا

 


 

طراحی از دستها و پاها

طراحی از دستها نیاز به مشاهده دقیق و حافظه ای آماده دارد. دستها به عنوان سوژه ای همیشه آماده، همواره در مقابل چشمان شما قرار دارند و بررسی و آشنایی با شكل و حالتهای متنوع آن امكان پذیر است. لازم است كه همواره در حین طراحی از دستها به فرم استخوان بندی آن نیز توجه داشته و انگشتان را به عنوان مجموعه ای از استخوانها و مفاصل در نظر آورید كه به تناسب كاری كه انجام می دهند و حالتی كه دارند در موقعیتهای مختلفی نسبت به هم قرار می گیرند. مرحله "شفاف بینی" در اینجا كاربرد فراوانی دارد و تنها چیزی كه به شما كمك می كند تمرین پیگیر و مداوم است.

در حین طراحی از دستها به این نكات توجه كنید: حجم كلی دستها را مشاهده كنید. دست خود را در حالت خاصی نگه دارید، مثلاً حالت نوشتن، گرفتن قیچی یا دستگیره در و یا برداشتن فنجان و ... به حجم كلی آن نگاه كنید می توانید در آن واحد فضای منفی را هم در نظر داشته باشید. سپس به مقایسه بخشهای مختلف و نسبتهای فضای منفی و مثبت بپردازید. انگشتان را به صورت احجام هندسی ببینید. هر انگشت دارای سه مفصل است (به جز شصت كه دو مفصل دارد) شكل هر بند انگشت شباهت فراوانی به استوانه دارد. در هر بند انگشت حجم استوانه ها كوچك و بزرگ، كوتاه و بلند، چاق و باریك می شوند. فضای منفی بین انگشتان را ببینید. دستتان را در حالتی بگذارید كه مابین انگشتان فضایی خالی ایجاد شود. سپس به طراحی از فضای منفی ایجاد شده بپردازید.

معمولاً در حالت عادی و صاف، فضای بین انگشتان به شكل مثلثهای كشیده دیده می شود و با تغییر حالت انگشتان، مثلثها نیز تغییر شكل می دهند. انگشتان را به صورت مجموعه ای از استخوان و مفصلهای ساده شده ببینید. در این شیوه شما ابتدا استخوانها و مفاصل نهفته دست را در نظر آورده و ترسیم كنید سپس حجم اصلی انگشتان را در اطراف خطوطی كه كشیده بودید اضافه كنید. در صورت امكان، از دست كودكان و افراد سالخورده طراحی كنید و تفاوت بافت آنها را بررسی كنید. در طراحی از دست كودكان برای القای حالت پوست نرم، از پهنای نوك مداد استفاده كنید و بیشتر به ایجاد سایه های لطیف اكتفا نمایید. برای ترسیم فرمهای مختلف دست افراد سالخورده، خطوط متنوع و حساب شده می تواند پوست چروكیده و مفاصل برجسته و فرسوده آنها را به خوبی ترسیم نماید.

 

طراحی از پا

مراحل طراحی از پا نیز مانند طراحی از دست می باشد. با این تفاوت كه بر خلاف دستها كه نیمی از حجم و فرم بر عهده انگشتان و حالتهای آنها بود و بخش عمده مطالعات و بررسیهای شما بر اساس حركت انگشتان صورت می گرفت، در اینجا انگشتان پا نقش فرعی بر عهده دارند و به خودی خود قدرت حركت چندانی ندارند. فرم كلی كف و انگشتان پا بر اساس فرم هندسی، مخروطی است با قاعده مستطیل شكل كه وظیفه حفظ تعادل كل بدن را بر عهده دارد. همچون طراحی از دست، طراحی از پا را نیز از انگشتان، كف و پاشنه پا آغاز می كنیم:

حجم كلی پا را ترسیم كنید. بخش انگشتان را از بقیه قسمت ها جدا كنید. مفاصل را با دست لمس كرده و محل اتصال مشترك انگشتان را پیدا كنید. به طراحی از حجم پا درون جوراب بپردازید و كلیه انحناهای آن را بررسی كنید. به طراحی انگشتان و كف پای بدون جوراب از آینه بپردازید. پا را از سمت پهلو ها، زاویه جلو و زاویه پشت طراحی كنید. انگشتان پا را به صورت مجموعه ای از استوانه های كوتاه و متصل به هم ترسیم كنید. به قسمت های برجسته و بر آمده پا، قوزك داخلی و خارجی، تناسب مچ و كف پا توجه كنید. فرم استوانه مدور (با حجم متغیر) در تمامی بخشهای پا حاكمیت دارد. با در نظر گرفتن این مسأله می توانید سایه روشنهای مناسبی را به فرم پا اختصاص دهید. به چین و چروكهای لباس در محل زانو و لگن خاصره توجه داشته باشید. حالت پارچه كمك می كند تا طراحی، صحیح و بدون نقص انجام شود. از ترسیم چینهای غیر ضروری و بیش از حد لازم خودداری كنید. به تفاوت فرمها در قسمت پهلوی داخلی و خارجی پا دقت كنید. تا زمانی كه تسلط كافی بر فرمها و حالتهای مختلف دست و پا را به دست نیاورده اید، از ترسیم ذهنی این سوژه ها خودداری نمایید.

 

 

درس دهم _ طراحی فیگوراتیو ؛ تناسبات موجود در اندام انسان ، تقسیم بندی حركتی، بر اساس احجام اصلی

 

طراحی فیگوراتیو


طراحی فیگوراتیو، به آن دسته از طراحی ها گفته می شود كه بر اساس حالتها و وضعیتهای مختلف اندام انسانی ترسیم شده و در طی آن، مطالعه و بررسی مورد نظر طراح نیز صورت می گیرد. این گونه طراحی ها شامل اسكیس، طراحی های دقیق، طراحی از فرم دست و پا و ... می شود.

 

تناسبات موجود در اندام انسان

توجه به تناسبات موجود در اندام انسانی و تسلط بر چگونگی این تناسبات، طراحی از فیگور انسانی را بسیار آسان می سازد. آناتومی انسان، در هر دوره از زندگی (نوزادی، كودكی، نوجوانی، جوانی، میانسالی، پیری) دارای ویژگیهای خاصی است. اغلب طراحان، به هنگام طراحی فیگوراتیو، ابتدا، نمایی ساده از فرم بیضی سر را می كشند و سپس به ترسیم خطوط راهنما برای گردن، شانه، ستون فقرات، لگن خاصره، دست و پا می پردازند. این شیوه بسیار ساده و اصولی است، لیكن این سؤال پیش می آید كه طول و عرض این خطوط راهنما بر چه اساسی ترسیم می شود؟ پاسخ این است: اساس و پایه تناسبات، همان فرم بیضی اولیه ای است كه در ابتدای كار ترسیم می شود. ترسیم فرم اولیه بیضی به عنوان سر، حدود و اندازه طرح شما را مشخص می سازد. با تكرار بیضی ها به تعداد 7 الی 8 برابر، طول قد یك فرد با اندازه متوسط و عادی مشخص می شود. پس می توان گفت: ارتفاع قد متوسط هر شخص، 7 تا 8 برابر طول سر خودش است.


ـــ نصف اندازه سر، برای طول گردن كافی است.

ـــ نیمه دیگر بیضی، به اضافه یك بیضی دیگر ، حدود گودی كمر را مشخص می كند.

ـــ با ترسیم بیضی بعدی، از كمر تا لگن خاصره مشخص می شود.

ـــ با افزودن بیضی پنجم و ششم، حدود زانوها را مشخص كرده اید.

ـــ دو تا بیضی دیگر حدود زانو تا كف پا را تشكیل می دهد.

 

تقسیم بندی حركتی، بر اساس احجام اصلی

در این شیوه، شما ضمن مشاهده حالت سوژه، هر قسمت عمده را به صورت حجم ساده ای دیده و ترسیم می كنید. قسمتهای عمده عبارتند از سر، تنه (از شانه تا گودی كمر)، كمر تا مفصل پا، ران (از لگن خاصره تا زانو)، ساق پا (از زانو تا مچ)، بازوها و ساعد. كف دستها و پاها نیز به صورت احجام ساده ای دیده می شوند.

نكته: در نظر داشته باشید كه فاصله شما از سوژه حداقل 5/2 الی 3 برابر طول سوژه باشد. اگر قصد طراحی از تمام قد مدل را دارید، فاصله ذكر شده را حفظ كنید و چنانچه می خواهید از سر تا بازو و آرنج مدل را ترسیم نمایید، فاصله شما 5/2 تا3 برابر طول سر تا آرنج مدل باشد.

 

بررسی تناسبات و حركت، با استفاده از خطوط محوری

در این شیوه، علاوه بر سر، سه موضع حركتی عمده وجود دارد، ستون فقرات، شانه ها و لگن خاصره، كه به صورت خط مشخص می شوند. توجه عمده طراح بر ستون فقرات و حالتی است كه این قسمت در حركات مختلف به خود می گیرد. جهت شانه ها از نظر مسیر حركت، با جهت لگن خاصره در ارتباط كامل هستند و این مسأله به خاطر حفظ تعادل بدن است. اكثر طراحان برای طراحی فرمهای ذهنی از این شیوه به عنوان ساختار اولیه استفاده می كنند و پس از اینكه از صحت حالت اصلی مطمئن شدند، به آن حجم می دهند آنچه در اینجا به آنان كمك می كند، تسلط بر همان تناسب اولیه (7 الی 8 برابر طول سر) است.

 

توجه به وضعیت اسكلتها و ماهیچه ها (شفاف بینی)

وقتی به عنوان طراح از فیگورهای عادی اطراف خود طراحی می كنید، باید قادر باشید وضعیت ماهیچه ها و استخوانهای داخلی بدن را به طور ذهنی بررسی نمایید. این امر تنها با مشاهده و تمرین مداوم صورت می گیرد. به عنوان قدم نخست، همیشه سعی كنید ستون فقرات اشخاص را مثل رشته زنجیری كه بر پیراهن دوخته شده و قابل مشاهده است، در نظر بگیرید. در این حالت، علاوه بر ترسیم صحیح فرمها، به حالت شانه و لگن خاصره كه اهمیت فراوانی دارد توجه كرده اید و طرح شما استحكام و استواری مورد نیاز را دارد. مورد دیگر آنكه وضعیت دنده ها را در حالت خم شدن به جلو یا پهلو در نظر خود مجسم كنید. شرط موفقیت در چنین مرحله ای، آشنا شدن كامل شما با وضعیت استخوان بندیهاست.

به این نكات توجه كنید:

ـــ ابتدا طرحی بسیار كم رنگ و ساده از فرم كلی سوژه ترسیم نمایید. این امر به شما كمك می كند تا در جایگزینی سوژه در كادر مشكلی به وجود نیاید. چنانچه نیمی از تنه یا پاها از كادر كاغذ بیرون بزند، نقصی برای كار به شمار می آید.

ـــ در مراحل اولیه طراحی، یعنی پس از ترسیم تناسبات، قدری از كار خود فاصله گرفته و آن را بررسی كنید و به رفع نواقص احتمالی بپردازید.

ـــ به تناسبات موجود در فضای منفی توجه كنید.

ـــ با استفاده از پهنای مداد یا گرافیت، تیرگیهای موجود در سوژه را به صورتی آزاد و پر جرأت ترسیم نمایید. پس از پایان كار ارزش خطی مناسبی در طرح به وجود آورید.

ـــ در طراحی فیگوراتیو، احتیاجی به ترسیم اعضای دقیق چهره مثل چشم و ابرو نیست. فرم انگشتان و كف دستها و پاها را هم به صورت كلی مشاهده كرده و حجمی بسیار ساده از آنها ترسیم كنید كه فقط تأكیدی بر تناسبات صحیح باشد. به خاطر داشته باشید كه حجم و فرم دستها قدری از حجم سر كوچكتر است و طول كف پا تقریباً هم اندازه با سر و بزرگتر از حجم دستها می باشد. هنگامی كه قصد طراحی از تعدادی فیگور در كنار هم را دارید، علاوه بر تناسبات هر فیگور، به هماهنگی حاكم بر همه آنها نیز توجه داشته باشید. وضعیت قرار گرفتن آنها در كنار هم، در نظر گرفتن سطح زمین، وضعیت و نسبت فضای منفی میان افراد و نهایتاً نور و سایه حكم بر فضا از نكاتی است كه باید به آنها توجه نمود. اشخاصی كه در عقب واقع شده اند باید كم رنگ و یا كوچك ترسیم شده و اشخاصی كه جلوتر هستند با وضوح بیشتر و در اندازه ای بزرگتر كشیده شوند. اسكیسهای جمعی تأثیر فراوانی بر طراحی شما می گذارن

نظرات() 
http://shorl.com/legifrokukigu
شنبه 12 مرداد 1398 03:08 ق.ظ
Just wanna state that this is very beneficial, Thanks for taking your time to write this.
by cialis without prescription
یکشنبه 2 تیر 1398 09:26 ب.ظ

Amazing many of terrific advice!
cialis pills price each cialis 05 rx cialis para comprar cialis online deutschland tadalafil 5mg cialis prezzo al pubblico cialis online napol cialis e hiv cialis italia gratis cialis 200 dollar savings card
cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 06:11 ق.ظ

Thank you. Quite a lot of information!

buy name brand cialis on line tadalafil 10 mg generic for cialis venta de cialis canada cialis with 2 days delivery cialis great britain cialis 5 mg para diabeticos cialis 5 mg effetti collateral cialis name brand cheap are there generic cialis
Cialis prices
شنبه 1 تیر 1398 01:36 ب.ظ

With thanks. Lots of stuff.

cialis 20mg prix en pharmacie prices for cialis 50mg generic low dose cialis side effects for cialis enter site natural cialis how to purchase cialis on line cialis 5 mg effetti collateral bulk cialis cialis pills price each cialis patentablauf in deutschland
cialis great britain
جمعه 31 خرداد 1398 09:44 ب.ظ

Thanks a lot. Awesome stuff!
cialis side effects dangers tadalafil generic cialis super acti online cialis cialis dosage amounts cialis 20 mg effectiveness no prescription cialis cheap cilas cialis farmacias guadalajara generic cialis at walmart
http://laynusmand.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 06:02 ق.ظ

Truly lots of good data!
cialis per paypa wow cialis 20 usa cialis online cialis 5 mg para diabeticos cialis daily cialis 5 mg effetti collateral where do you buy cialis no prescription cialis cheap callus brand cialis generic
Online cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:46 ب.ظ

Thanks a lot! Loads of posts!

weblink price cialis costo in farmacia cialis cialis generika buy cialis online generic cialis review uk cialis pills price each sialis cialis 5 mg buy cialis patent expiration cialis tablets for sale
Cialis pills
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:44 ب.ظ

Thanks a lot. A lot of tips!

cialis 100mg suppliers cialis mit grapefruitsaft buying cialis in colombia cialis 5 mg side effects of cialis can i take cialis and ecstasy weblink price cialis buy name brand cialis on line enter site very cheap cialis buy cialis online cheapest
cialis 100mg
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:32 ق.ظ

Excellent write ups. Thank you.
we like it safe cheap cialis acquistare cialis internet sialis the best site cialis tablets cialis italia gratis cialis for bph enter site 20 mg cialis cost cialis efficacit cialis diario compra ou trouver cialis sur le net
http://tiophera.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 03:53 ق.ظ

Thanks a lot! Numerous postings!

cialis uk cialis et insomni enter site 20 mg cialis cost how do cialis pills work the best choice cialis woman cialis online nederland weblink price cialis non 5 mg cialis generici we choice cialis pfizer india cialis generique
http://jumpkari.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 01:02 ب.ظ

You made the point!
achat cialis en europe trusted tabled cialis softabs rx cialis para comprar cialis kaufen wo cialis 5mg billiger cialis coupons printable we recommend cialis info cialis canada on line cialis prices in england low cost cialis 20mg
buy cialis professional cheap
یکشنبه 26 خرداد 1398 10:58 ب.ظ

Good write ups, Kudos.
cialis 5mg prix cialis cost cialis patent expiration cialis 20 mg compare prices cialis uk the best choice cialis woman cialis price thailand cialis 100mg suppliers il cialis quanto costa prices for cialis 50mg
long term side effects of cialis
شنبه 25 خرداد 1398 04:37 ق.ظ

This is nicely expressed. !
cialis wir preise cialis lilly tadalafi cialis online holland wow look it cialis mexico chinese cialis 50 mg tarif cialis france cialis 5 effetti collaterali best generic drugs cialis cialis 20 mg cost cialis for sale in europa
http://quimanib.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 02:31 ب.ظ

You said it very well..
online prescriptions cialis buy cialis online legal cialis 05 safe site to buy cialis online viagra or cialis cialis 100mg suppliers cialis pas cher paris buy original cialis cialis therapie cialis prezzo di mercato
cialis taglich
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:36 ق.ظ

You've made your point pretty clearly..
cialis generika in deutschland kaufen cialis generic tadalafil buy cialis lilly tadalafi cialis rckenschmerzen rezeptfrei cialis apotheke cialis generico in farmacia click here take cialis cialis preise schweiz cialis side effects dangers cialis daily reviews
http://parrooru.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 08:32 ب.ظ

Beneficial posts. Kudos!
cialis farmacias guadalajara cialis super acti wow look it cialis mexico try it no rx cialis cialis super acti order a sample of cialis buy original cialis cialis dosage recommendations cialis australian price purchasing cialis on the internet
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 07:41 ب.ظ

Very well spoken indeed! .
generic cialis soft gels cialis efficacit generic cialis in vietnam free generic cialis precios de cialis generico cialis canada try it no rx cialis online cialis ou trouver cialis sur le net we use it cialis online store
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 01:52 ب.ظ

You mentioned that fantastically!
tadalafil 20mg cialis 5 mg para diabeticos only best offers 100mg cialis cialis coupon cialis rezeptfrei does cialis cause gout cialis arginine interactio canadian cialis cialis 20mg buy cialis sample pack
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 08:20 ق.ظ

Thanks! Lots of content.

buy cialis online cheapest cialis baratos compran uk cialis 30 day sample buy cialis uk no prescription preis cialis 20mg schweiz cialis vs viagra cialis tadalafil online free cialis cialis cipla best buy cialis tadalafil
http://canadianpharmacyes.com/
شنبه 24 فروردین 1398 02:17 ق.ظ

Beneficial material. Thanks.
drugs for sale usa canada drugs online drugstore online canada drugstore online canadian medications online drugs for sale in uk no 1 canadian pharcharmy online are canadian online pharmacies safe northwest pharmacy canada buy vistagra usa
cialis
پنجشنبه 1 فروردین 1398 05:15 ب.ظ
Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you
get a lot of spam comments? If so how do you reduce it, any plugin or
anything you can suggest? I get so much lately it's driving me crazy so any support is very much appreciated.
Buy cialis online
جمعه 16 آذر 1397 09:00 ق.ظ

Truly a good deal of great advice!
cialis official site trusted tabled cialis softabs acheter cialis kamagra cialis uk are there generic cialis canadian drugs generic cialis cialis savings card cialis authentique suisse cialis alternative canadian cialis
buy cialis us pharmacy
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:47 ب.ظ

You revealed this wonderfully.
we like it cialis soft gel generic cialis 20mg tablets cialis 20mg cialis with 2 days delivery buy cialis cheap 10 mg only now cialis for sale in us cialis 20mg prix en pharmacie cialis 10 doctissimo cialis uk next day cipla cialis online
Cialis generic
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:47 ق.ظ

Cheers! Lots of material!

tadalafil 20mg wow cialis 20 chinese cialis 50 mg no prescription cialis cheap brand cialis generic cialis for sale in europa tarif cialis france viagra cialis levitra cialis 5mg prix wow look it cialis mexico
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 05:36 ب.ظ

Fantastic forum posts. Cheers.
acquistare cialis internet viagra cialis levitra cialis et insomni tadalafilo tadalafil 10 mg generic cialis review uk acquisto online cialis cialis 20 mg cut in half cialis canada on line miglior cialis generico
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 06:20 ق.ظ

Many thanks. Quite a lot of info.

how does cialis work look here cialis order on line cialis farmacias guadalajara cialis diario compra cialis bula cialis e hiv prix de cialis buy online cialis 5mg viagra vs cialis buy name brand cialis on line
Cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 06:18 ب.ظ

Nicely put, Thanks.
price cialis wal mart pharmacy cialis cipla best buy cialis with 2 days delivery sublingual cialis online cialis price thailand buy cheap cialis in uk price cialis wal mart pharmacy cialis 20 mg cost cialis 20mg prix en pharmacie cialis therapie
buy tadalafil pills
دوشنبه 12 آذر 1397 06:01 ق.ظ

Seriously many of good advice.
cialis 5 mg para diabeticos precios cialis peru purchasing cialis on the internet buying cialis on internet price cialis wal mart pharmacy we use it cialis online store cialis 30 day trial coupon cialis lilly tadalafi cialis online cialis price in bangalore
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 05:48 ب.ظ

Nicely put, With thanks!
weblink price cialis generic cialis in vietnam cialis cuantos mg hay prix de cialis cialis generico lilly tadalafil cialis ahumada warnings for cialis sialis try it no rx cialis
buy cialis online best price
یکشنبه 11 آذر 1397 05:34 ق.ظ

Good advice. Appreciate it.
ou acheter du cialis pas cher cialis farmacias guadalajara only best offers 100mg cialis dosagem ideal cialis we recommend cialis best buy 40 mg cialis what if i take how to purchase cialis on line cialis professional from usa cilas click here take cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30