تبلیغات
هنر - به یاد جهان پهلوان تختی

هنرنزدایرانیان است و بس


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:دوشنبه 21 دی 1388-12:49 ب.ظ

نویسنده :سعید عفیفی

به یاد جهان پهلوان تختی

من گذر خواهم كرد روزی از شهر تماشایی عشق

تكه ای از دل خود در دستم و به هر رهگذری خواهم گفت

ذره ای عشق ، كمی عاطفه ، قدری ایمان

                                                      به من خسته تنها بدهید


 

 غلامرضا تختی در روز پنجم شهریور ماه ۱۳٠۹در خانواده‌ای متوسط و مذهبی در محله‌ خانی آباد تهران به دنیا آمد. "رجب خان" - پدر تختی - غیر از وی دو پسر و دو دختر دیگر نیز داشت كه همه‌ آنها از غلامرضا بزرگتر بودند. "حاج قلی"، پدر بزرگ غلامرضا، فروشنده‌ خوار و بار و بنشن بود. از قول رجب خان، تعریف می‌كنند كه حاج قلی در دكانش بر روی تخت بلندی می‌نشست و به همین سبب در میان اهالی خانی آباد به حاج قلی تختی شهرت یافته بود. همین نام بعدها به خانواده‌های رجب خان منتقل شد و به "نام خانوادگی" تبدیل شد. رجب خان با پولی كه از ماترك پدرش به دست آورده بود، در محل سابق انبار راه‌آهن زمینی خریده و یك یخچال طبیعی احداث كرده بود و از همین راه، مخارج زندگی خانواده‌ پرجمعیت خود را تأمین می‌كرد.

 
نخستین واقعه‌ای كه در كودكی غلامرضا روی داد و ضربه‌ای بزرگ و فراموش نشدنی بر روح او وارد كرد، آن بود كه مرحوم پدرش برای تأمین معاش خانواده‌ ناچار شد خانه‌ مسكونی خود را گرو بگذارد. تختی سالها بعد در آخرین مصاحبه‌ خود با یادآوری این ماجرای تلخ می‌گوید: "یك روز طلبكاران به خانه‌ ما آمدند و اثاثیه‌ خانه و ساكنینش را به كوچه ریختند، ما مجبور شدیم كه دو شب را توی كوچه بخوابیم. شب سوم اثاثیه را بردیم به خانه‌ همسایه‌ها و دو اتاق اجاره كردیم. چندی بعد روزگار، عرصه را بیشتر بر پدرم تنگ كرد تا این كه مجبور شد یخچال طبیعی‌اش را نیز بفروشد. این حوادث تأثیر فراوانی در روحیه‌ پدرم گذاشت و باعث اختلال روحی او در سالهای آخر عمر شد."

 

در چنان شرایطی، غلامرضا تنها ۹سال به تحصیل پرداخت. وی خود می‌گوید: "مدت ۹سال در دبستان و دبیرستان منوچهری كه در همان خانی آباد قرار داشت، درس خواندم، ولی تنها خاطره‌ای كه از دوران تحصیل به یاد دارم، این است كه هیچوقت شاگرد اول نشدم، اما زندگی در میان مردم و برای مردم درسهایی به من آموخت كه فكر می‌كنم هرگز نمی توانستم در معتبرترین دانشگاهها كسب كنم.

 

زندگی همچنین به من آموخت كه مردم را دوست بدارم و تا آنجا كه در حد توانایی من است، به آنان كمك كنم. حال، این كمك از چه طریقی و از چه راهی باشد، مهم نیست. هر كس به قدر تواناییش ..."

غلامرضا، ورزش را از نوجوانی آغاز كرد. ورزش ابتدا برای او نوعی تفنن و سرگرمی بود. در همان اوان، خیال قهرمان شدن، مدتی او را به وسوسه انداخت اما از همان نوجوانی كه تازه به فكر باشگاه رفتن افتاده بود، اعتقاد داشت كه ورزش برای تندرستی و سلامت جان و تن هر دو لازم است.

شادروان تختی در مصاحبه‌ای با اشاره به فقر و مشقت زمان نوجوانی‌اش می‌گوید: "با آن كه علاقه‌ی فراوانی به ورزش داشتم، مجبور بودم كه در جستجوی كاری برآیم. زندگی، نان و آب، لازم داشت. برای مدتی به خوزستان رفتم و در ازای روزی هفت یا هشت تومان، كار كردم. دنیا در حال جنگ (جنگ جهانی دوم) بود، زندگی به سختی می‌گذشت."

 

آشنایی حقیقی تختی با ورزش و كشتی در باشگاه "پولاد" آغاز شد. وی كه پیش از این گودها و زورخانه‌های فراوانی دیده بود و شیفته‌ تواضع و افتادگی پهلوانانی كشتی و ورزشی باستانی شده بود، برای نخستین بار در سال هزار و سیصد و سی و نُه به باشگاه پولاد (واقع در خیابان شاهپور سابق) رفت و به دلیل علاقه و استعداد وافری كه نسبت به كشتی نشان داد مورد توجه مرحوم "حسین رضی زاده" مدیر آن باشگاه قرار گرفت.

 

تختی، خود می گوید: "رضی خان آدم خوبی بود، اگر كسی را نشان می‌كرد و می‌دید كه استعداد كشتی دارد، دست از سرش بر نمی‌داشت. در گرمای تابستان لخت می‌شدیم و هر روز از ساعت دو بعد از ظهر تا چندین ساعت كشتی می‌گرفتیم، از دوش آب گرم و حمام خبری نبود. كشتی گیران برای وزن كم كردن، به خزینه می‌رفتند تشكهای كشتی را با پنبه پر می‌كردند، اما خاك و خاشاك آن، بیش از پنبه بود."

 

تختی كه پس از بازگشت از خوزستان (مسجد سلیمان) روانه‌ خدمت سربازی شده بود، در سربازخانه با استفاده از فرصتها و توجهات فراهم شده، به ‌ویژه تشویق و حمایت دبیر وقت فدراسیون كشتی كه در دژبان ارتش فعالیت داشت، تمرینات كشتی خود را بار دیگر آغاز كرد. تختی خود در این باره می‌گوید: "وقتی در سال ۱۳۲۸در مسابقه‌ بزرگ ورزشی (كاپ فرانسه) شركت كردم، در همان اولین دوره ضربه فنی شدم. اما تمرینهای جدی و سختی كه در پیش گرفتم، مرا یاری كرد تا حقیقت مبارزه را درك كنم؛ اگر چه شور پیروزی در سر داشتم، اما كار و كوشش را سرآغاز پیروزی می‌دانستم."

 

به این ترتیب تختی با تمرین و پشتكار مثال زدنی رفته رفته خود را از میان بازنده‌ها بیرون كشید و سرانجام در سال هزار و سیصد و سی در وزن هفتاد و نه کیلوگرم به عضویت تیم ملی درآمد. وی در نخستین دوره‌ مسابقه‌های كشتی آزاد قهرمانی جهان (هلسینكی، ۱۹۵۱) با وجود آن كه هنوز ۲۱سال داشت، نایب قهرمان جهان شد. درخشش خیره‌ كننده‌ی تختی در رقابتهای كشتی هلسینكی كه در نخستین حضور او در مسابقه‌های قهرمانی جهان و در فاصله‌ كمتر از دو سال از ورودش به میادین ورزشی داخلی اتفاق افتاد، بیش از هرچیز نمایانگر ایمان و تلاش و اراده‌ كم نظیر تختی و همچنین استعداد و مهارت فوق‌ العاده‌ او در زمینه‌ كشتی بود.

 

گفتنی است در اولین دوره مسابقات قهرمانی كشتی آزاد جهان كه از لحاظ تاریخی میدان معتبر و تعیین كننده‌ای برای كشتی ایران و جهان بود، تیم ملی كشتی آزاد ایران با تركیب كامل و در هر هشت وزن آن زمان حضور پیدا كرد و با كسب دو نشان نقره (محمود ملاقاسمی و غلامرضا تختی) و دو نشان برنز (عبدالله مجتبوی و مهدی یعقوبی) در نتیجه‌ ای درخشان و غیر قابل تصور پس از تیمهای ملی تركیه و سوئد عنوان سوم جهان را به دست آورد.

 

مسابقات سال ۱۹۵۱هلسینكی (فنلاند) برای تختی آغاز راهی بود كه طی ۱۵سال آینده با كسب دهها پیروزی و فتح سكوهای متعدد قهرمانی در بزرگترین میادین بین‌المللی كشتی ادامه یافت.

شادروان غلامرضا تختی در سال ۱۳۳۱(۱۹۵۲) در نخستین حضور خود در رقابتهای المپیك با كسب شش پیروزی و قبول یك شكست در برابر "دیوید جیما كوریدزه" از شوروی صاحب نشان نقره شد. وی در این مسابقه‌ها توانست حیدر ظفر ترك را كه سال پیش با غلبه بر تختی قهرمان جهان شده بود را شكست دهد.

 

تختی در دومین دوره‌ مسابقات جهانی كه در خرداد ماه هزار و سیصد و سی و سه (1954) که در توکیو برگزار شد، در وزن هفتم (هفتاد و هشت کیلو) به رقابت پرداخت كه با وجود پیروزیهای درخشان و شایستگی فراوانی كه از خود بروز داد با قبول یك شكست غیر منتظره در برابر "وایكینگ پالم" سوئدی از راهیابی به فینال بازماند و در نهایت عنوان چهارمی این وزن را به دست آورد.

تختی شش ماه بعد در یك دیدار دوستانه در سوئد، «پالم» را با ضربه‌ فنی شكست داد و باخت غافلگیرانه توكیو را به خوبی جبران كرد.

 

شادروان تختی همچنین در سال ۱۹۵۵ در جشنواره‌ بین‌المللی ورشو موفق به كسب نشان نقره شد. اما سومین دوره‌ مسابقه‌های قهرمانی جهان (استانبول، ۱۹۵۷) تجربه‌ تلخی برای مرحوم تختی بود. وی كه در این دوره از رقابتها، برای اولین و آخرین بار در وزن فوق سنگین آن زمان (۸۷+ كیلوگرم) كشتی می‌گرفت، به دلیل وزن بسیار كمتر نسبت به رقیبان با دو باخت حذف شد. پهلوان ایران با وجود حذف شدن در استانبول آبرومندانه كشتی گرفت و نتایجی كه به دست آورد با توجه به آن كه با وزن ۹۲كیلوگرم به مصاف كشتی گیران فوق سنگین رفته بود، در مجموع غیر قابل قبول نبود.

 

به عنوان نمونه «دیتریش» آلمان و «ایوان ویخریستیوك» روس، حریفان اصلی تختی در این رقابتها صد و ده كیلوگرم وزن داشتند و علاوه بر آن در وزن خود نیز از تجربه‌ خوبی برخوردار بودند.

 

در بازیهای المپیك ملبورن (استرالیا) كه در آذرماه ۱۳۳۵(۱۹۵۶) برگزار شد تختی یك بار دیگر در وزن هفتم (۸۷ كیلوگرم) به مصاف رقبایی از شوروی، آمریكا، ژاپن آفریقای جنوبی، كانادا و استرالیا رفت و با شكست تمامی حریفان اولین نشان طلای خود را به گردن آویخت. این برای نخستین بار بود كه دو قهرمان از آمریكا و شوروی در یك سكوی معتبر جهانی پایین تر از حریف ایرانی قرار می‌گرفتند. جهان پهلوان تختی در اسفند ماه همان سال با غلبه به مرحوم حسین نوری به مقام پهلوانی ایران دست یافت و صاحب بازوبند شد و در سالهای سی و شش و سی و هفت نیز این عنوان را تکرار کرد. جهان پهلوان تختی در سال ۱۹۵۸در بازیهای آسیایی توكیو و مسابقات قهرمانی جهان در صوفیه به ترتیب نشانهای طلا و نقره‌ این رقابتها را به گردن آویخت و در مهر ماه سال سی و هشت (هزار و نهصد و پنجاه و نه) در چهارمین دوره‌ مسابقات كشتی آزاد قهرمانی جهان كه در تهران برگزار شد سومین عنوان قهرمانی جهان خود را كسب كرد. "بوریس كولایف" از شوروی تنها كشتی گیری بود كه با امتیاز به تختی باخت و در ۵ كشتی دیگر رقبای مجارستانی، لهستانی، فرانسوی، بلغار و ترك تختی با ضربه‌ فنی مغلوب پهلوان ایران شدند.

 

تیم ملی كشتی آزاد ایران كه در رقابتهای تهران با اكتفا به دو مدال طلای غلامرضا تختی و امامعلی حبیبی با وجود برخوردی از امتیاز میزبانی در حفظ عنوان سومی سالهای قبل نیز ناموفق بود در هفدمین دوره‌ی بازیهای المپیك (ایتالیا، هزار و نهصد و شصت) تا مكان پنجم رده بندی سقوط كرد. تختی كاپیتان تیم ملی و پر تجربه ‌ترین كشتی‌گیر ایران كه در این رقابتها در وزن هفتم به میدان رفته بود، پس از پیروزی در پنج دیدار با در مسابقه‌ نهایی با قبول شكست در برابر "عصمت آتلی" از تركیه به گردن آویز نقره دست یافت.

 

مسابقه‌های قهرمانی جهان در یوكوهامای ژاپن میدانی فراموش نشدنی برای كشتی ایران بود. تیم ملی كشتی آزاد كشورمان پس از حضور در  ۸دوره مسابقات المپیك و جام جهانی در رقابتهای جهانی ۱۹۵۹ژاپن، پر افتخار‌ترین حضور خود در تاریخ كشتی را رقم زد و با دریافت پنج نشان طلا، یك نشان نقره، یك نشان برنز و یك عنوان پنجمی به مقام قهرمانی كشتی آزاد جهان دست یافت.

 

جهان پهلوان تختی كه در این مسابقات در وزن ۸۷ كیلوگرم به مصاف حریفان رفته بود با حضوری مقتدرانه آخرین مدال طلای خود را به گردن آویخت. كشتی‌گیران آزاد ایران در ششمین دوره‌ی رقابتهای قهرمانی جهان در تولیدوی آمریكا (۱۹۶۲) نیز حضوری شایسته داشتند.


تیم ملی ایران اگرچه نتوانست مقام قهرمانی خود را در این مسابقات حفظ كند ولی كسب مقام سوم جهان نیز با توجه به كارشكنیها و ناداوریهایی كه در حق تختی و سایر كشتی‌گیران ایران روا شد نتیجه‌ قابل قبولی تلقی می‌شود. جهان پهلوان تختی در این مسابقات با حضور مقتدرانه در برابر «وان براند» آمریكایی، «مروید» روسی و

«عصمت آتلی» كه از قهرمانان صاحب نام وزن هفتم بودند از حیثیت كشتی ایران به خوبی دفاع كرد و در نهایت پس از تساوی با «مروید» جوان تنها به دلیل ۲۰۰گرم اضافه وزن نسبت به حریف از دریافت نشان طلا محروم شد و به گردن آویز نقره رضایت داد.

 

قهرمان ارزشمند ایران در شرایطی در این دیدارها شركت كرد كه از بیماری خطرناكی رنج می‌برد با این حال عشق به ملت ایران او را به مصاف با بزرگترین قهرمانان جهان كشاند. شدت بیماری تختی به حدی بود كه پس از دیدار فینال سریعاً به نیویورك منتقل و روز بعد در بیمارستان بزرگ نیویورك تحت عمل جراحی قرار گرفت. در فاصله  سالهای هزار و نهصد و شصت و دو تا هزار و نهصد و شصت و شش، جهان پهلوان تختی با وجود سن بالا همچنان عضو تیم ملی ایران بود. اما تنها در بازیهای المپیك هزار و نهصد و شصت و چهار توکیو شركت كرد كه در این دیدار با بد ‌اقبالی از كسب چهارمین نشان المپیك خود بازماند و به عنوان چهارمی جهان اكتفا كرد. البته جانشینان تختی در مسابقات جهانی صوفیه (هزار و نهصد و شصت و سه) و منچستر (هزار و نهصد و شصت و پنج) ‌از دریافت حتی یك امتیاز در وزن هفتم ناموفق بودند، این امر در كنار عشق وافری كه ملت ایران به جهان پهلوان داشتند، موجی از درخواستهای مردمی و مطبوعاتی برای حضور مجدد تختی در رقابتهای جهانی را برانگیخته بود. پهلوان سی و شش ساله  ایران با وجود عدم آمادگی كافی و گذشتن از مرز بازنشستگی شركت در مسابقه های جهانی هزار و نهصد و شصت و شش (تیر ماه هزار و سیصد و چهل و پنج) تولیدو را پذیرفت.

 

تختی در مسابقات انتخابی مسابقات جهانی هزار و نهصد و شصت و شش از نظر نتایج فنی و پیروزی با ضربه‌ فنی، بهترین چهره شناخته شده و به عنوان بهترین كشتی گیر وزن هفتم ایران راهی آمریكا شده بود با این حال كارشكنیها و برخوردهای سوئی كه از سوی برخی افراد و مقامات نسبت به او روا می‌شد روحیه‌ او را تضعیف كرده بود.

 

جهان پهلوان به هنگام عزیمت به آخرین سفر خود، در میان خیل عظیم مردمی كه برای بدرقه  او و همراهانش آمده بودند در گفت‌ و گو با خبرنگار "كیهان ورزشی" گفت: "هیچ چیز نمی‌تواند مرا خوشحال كند، پول، مدال طلا، عشق و حتی عشق. نسبت به این مردمی كه به فرودگاه آمده‌اند، احساس شرمندگی می‌كنم. راستی چقدر محبت بدهكارم؟ من چرا باید كشتی بگیرم؟ چرا باید همراه تیم، مسافرت كنم، تا سبب این همه مراجعت باشم؟ اگر پاسخ به این پرسش را می‌دانستم من هم می‌توانستم ادعا كنم چون دیگران هستم ... وقتی كسی نداند چه عاملی سبب خوشحالی‌اش خواهد شد، یقیناً نخواهد توانست بگوید چرا كشتی می‌گیرد و چرا همراه تیم مسافرت می‌كند." تختی كه بی‌امید به مصاف تازه نفسی ها و جوانان جویای نام رفته بود، متأسفانه با بدترین قرعه‌ ممكن نیز مواجه شد به طوری كه پس از پیروزی پنج بر صفر در مقابل حریفی از مجارستان به مصاف «الكساندر مدوید» و «احمد آئیك» (نفرات اول و دوم این دوره از رقابتها) رفت و با قبول شكست در برابر آنها برای همیشه با صحنه‌ كشتی خداحافظی كرد.

یادش گرامی باد!

 نظرات() 
نوع مطلب : زندگی بزرگان 
Cialis online
دوشنبه 3 تیر 1398 02:24 ق.ظ

Regards. A lot of stuff.

cialis pills dose size of cialis cialis dosage generic low dose cialis interactions for cialis price cialis per pill how do cialis pills work cialis cipla best buy prezzo cialis a buon mercato cialis for daily use
http://gedtiper.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 10:32 ق.ظ

You expressed it adequately.
cialis 100 mg 30 tablet how much does a cialis cost cialis 5mg billiger cialis patentablauf in deutschland cialis ahumada cialis italia gratis cialis italia gratis click now cialis from canada ou acheter du cialis pas cher acheter du cialis a geneve
purchase cialis online without prescription
شنبه 1 تیر 1398 07:54 ب.ظ

Appreciate it. A lot of material!

buy cheap cialis in uk discount cialis the best site cialis tablets generic cialis tadalafil wow look it cialis mexico cialis lilly tadalafi we recommend cheapest cialis generico cialis mexico cialis daily new zealand buy original cialis
Cialis canada
شنبه 1 تیر 1398 02:58 ق.ظ

You actually reported that fantastically!
cialis 30 day trial coupon cialis 5 mg cialis free trial cialis generico postepay cialis generic tadalafil buy cialis for bph buy cialis online nz buy cialis online nz cialis online nederland look here cialis cheap canada
Buy generic cialis
جمعه 31 خرداد 1398 10:46 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
overnight cialis tadalafil cialis from canada achat cialis en europe cialis generika in deutschland kaufen enter site very cheap cialis click now cialis from canada cialis flussig how much does a cialis cost click now buy cialis brand where do you buy cialis
buy cialis online legal
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:15 ب.ظ

Many thanks! Useful stuff!
the best site cialis tablets prezzo di cialis in bulgaria the best site cialis tablets cialis ahumada brand cialis nl cialis flussig cialis farmacias guadalajara estudios de cialis genricos cialis 10 doctissimo generic cialis at walmart
http://arenstit.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:59 ب.ظ

You've made your point quite clearly.!
cialis generika buy name brand cialis on line canadian cialis cialis side effects cialis rezeptfrei chinese cialis 50 mg cialis canadian drugs cialis official site cialis 20 mg tadalafil tablets
http://wordbotfper.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:17 ق.ظ

Wow many of fantastic material.
cialis generique cialis qualitat buy cialis online cheapest cialis side effects we choice cialis uk cialis cuantos mg hay cialis generico cialis pills i recommend cialis generico buy name brand cialis on line
Buy cialis online
سه شنبه 28 خرداد 1398 08:50 ق.ظ

With thanks! I value it!
cost of cialis cvs wow cialis tadalafil 100mg we like it cialis soft gel buy cialis sample pack buy name brand cialis on line generic cialis in vietnam cialis generic warnings for cialis buy cheap cialis in uk cialis 30 day sample
Buy generic cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 05:45 ب.ظ

Kudos, Plenty of material!

cialis daily dose generic cialis 20 mg best price cialis arginine interactio enter site 20 mg cialis cost how much does a cialis cost venta de cialis canada cialis pills wow cialis 20 prix de cialis wow look it cialis mexico
tadalafil without a doctor prescription
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:45 ق.ظ

Thank you! I enjoy it.
we use it cialis online store cialis pills cialis super acti cialis daily new zealand canada discount drugs cialis cialis prezzo al pubblico il cialis quanto costa generic cialis soft gels cialis alternative comprar cialis navarr
http://inpinar.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 11:06 ب.ظ

Many thanks. Numerous forum posts.

only now cialis 20 mg safe site to buy cialis online cialis generic sialis cialis farmacias guadalajara cialis kaufen cialis rezeptfrei sterreich rx cialis para comprar how to purchase cialis on line cilas
http://daytaro.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 09:09 ق.ظ

Nicely put. Cheers.
bulk cialis online cialis sialis acheter cialis meilleur pri click now cialis from canada cialis name brand cheap achat cialis en europe cialis taglich look here cialis cheap canada cialis dosage
http://riaclamer.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 07:08 ب.ظ

Cheers. Awesome stuff.
prices on cialis 10 mg cialis australia org cialis canada on line cialis daily new zealand cialis preise schweiz cialis italia gratis wow look it cialis mexico canadian discount cialis sialis get cheap cialis
http://owinwea.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 04:30 ق.ظ

Thank you! Lots of data.

price cialis wal mart pharmacy cialis 20 mg cialis pills cialis wir preise cialis 20 mg cost cialis online cialis from canada cialis tablets achat cialis en europe cialis tablets for sale
http://gotvizy.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 02:26 ب.ظ

With thanks! Terrific stuff!
india cialis 100mg cost order generic cialis online no prescription cialis cheap click now cialis from canada acheter cialis kamagra canadian cialis 5 mg cialis coupon printable we choice cialis uk cialis pills boards fast cialis online
Buy cialis online
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:50 ق.ظ

You made your point!
the best choice cialis woman cialis tadalafil online cialis professional yohimbe order a sample of cialis cialis professional yohimbe only now cialis for sale in us cialis therapie price cialis wal mart pharmacy cialis 20 mg cut in half only now cialis for sale in us
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 04:18 ق.ظ

You said this well!
where cheapest cialis cialis en mexico precio interactions for cialis cialis e hiv callus if a woman takes a mans cialis cialis generika cialis soft tabs for sale cialis 100mg suppliers canada discount drugs cialis
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 10:54 ب.ظ

You've made your point extremely effectively!.
generic cialis 20mg tablets click now cialis from canada cialis sale online how much does a cialis cost acheter du cialis a geneve how to buy cialis online usa prix cialis once a da buy cialis uk no prescription how to purchase cialis on line cialis mit grapefruitsaft
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 05:10 ب.ظ

You stated this very well!
cialis super kamagra sialis we recommend cialis info cialis 5 effetti collaterali look here cialis order on line cialis dose 30mg 5 mg cialis pharmacie en ligne buy cialis cialis online napol price cialis per pill
Cialis canada
جمعه 16 آذر 1397 02:46 ب.ظ

Truly a lot of fantastic information!
acheter cialis kamagra 5 mg cialis pharmacie en ligne does cialis cause gout cipla cialis online cialis prices in england cialis online napol how does cialis work cialis online generic cialis tadalafil how to purchase cialis on line
buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:40 ب.ظ

Lovely write ups. Regards.
cialis rckenschmerzen venta cialis en espaa cialis 20mg prix en pharmacie buy cheap cialis in uk warnings for cialis how do cialis pills work cialis 20 mg cut in half the best choice cialis woman cialis sale online generic cialis tadalafil
buy cialis online best price
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:05 ق.ظ

Appreciate it, Quite a lot of postings!

enter site very cheap cialis generic cialis in vietnam get cheap cialis cialis 20 mg cialis herbs cialis online napol generic cialis tadalafil cialis savings card tadalafil 5mg cialis prezzo al pubblico
Buy cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:18 ق.ظ

You actually expressed that adequately.
tesco price cialis cialis generico online generic cialis pill online generic cialis tadalafil cialis flussig cialis efficacit cialis 05 precios cialis peru weblink price cialis cialis daily dose generic
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 08:46 ب.ظ

Seriously many of fantastic tips!
side effects for cialis buy cialis buying cialis overnight enter site very cheap cialis cialis kaufen cialis daily new zealand cialis generique 5 mg cialis et insomni cialis qualitat when can i take another cialis
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 09:54 ق.ظ

Thanks. Ample facts.

calis where to buy cialis in ontario we use it cialis online store cialis generic fast cialis online 40 mg cialis what if i take cialis 200 dollar savings card order a sample of cialis miglior cialis generico canadian discount cialis
buy tadalafil online
دوشنبه 12 آذر 1397 10:03 ب.ظ

Factor very well taken..
sublingual cialis online acheter cialis kamagra chinese cialis 50 mg buy cheap cialis in uk cialis price thailand ou acheter du cialis pas cher cialis 100 mg 30 tablet prices on cialis 10 mg only best offers 100mg cialis only here cialis pills
Cialis 20 mg
دوشنبه 12 آذر 1397 09:25 ق.ظ

You mentioned this terrifically.
cialis purchasing cialis tablets opinioni cialis generico cost of cialis cvs cialis in sconto wow cialis tadalafil 100mg usa cialis online miglior cialis generico safe dosage for cialis cialis manufacturer coupon
buy cheap cialis on line
یکشنبه 11 آذر 1397 09:33 ب.ظ

Thanks a lot! I appreciate it!
cialis tablets for sale preis cialis 20mg schweiz acheter cialis kamagra india cialis 100mg cost cialis generico in farmacia cialis side effects dangers cialis sans ordonnance cialis in sconto cialis purchasing american pharmacy cialis
Buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 08:46 ق.ظ

Regards. I like this.
cialis 30 day trial coupon cialis dosage we recommend cheapest cialis cialis price in bangalore prix de cialis cialis para que sirve comprar cialis navarr buy brand cialis cheap sialis we choice free trial of cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30